Hayali “Yönetmen olmak” olanlara

Takipçilerimiz biliyor, 20 kadar, meşhur İtalyan üniversitesinin resmi temsilciliğini yapıyoruz. Çoğu zaman öğrenciler istedikleri okulu seçmiş olarak bize geliyor. Ya da istedikleri bölüm belli oluyor. Geçenlerde “Hayalim yönetmen olmak” diyen bir öğrenciyle karşılaştık. Ne güzel böyle somut hayallerimizin olması. Bana bu yolda ne önerirsiniz diye sordu. Biz de öğrencimiz için okullarda benzer alanlardaki bölümlerin 3 yıllık ders planlarını inceledik ve onu hayaline en çok yaklaştıracak içeriği sunan, mezun olunduğunda yapılacak meslekler olarak yönetmenlik vaadi veren okulları, bölümleri çıkarttık. Bu ince çalışmayı sizlerle de paylaşalım birilerine daha umut olalım, ışık olalım istedik.

İtalya’daki okullardaki bölüm isimleri Türkiye’deki üniversitelerden alıştığımız isimlerle örtüşmeyebiliyor. Örneğin bizde iç mimarlık, orada interior design diye geçiyor. Pazarlama bölümleri communication olarak geçiyor vb gibi. O yüzden tam bölüm içeriğini anlamak için ders programlarına bakmak daha iyi sonuç veriyor. Sinema ve yönetmenlik konusuna gelecek olursak, size iki tane öneride bulunacağız:

NABA Film and Animation Bölümü Bu bölümde ilk sene genel dersler okutuluyor. İkinci sene branşlaşma başlıyor. İsteyen öğrenciler filmmaking, isteyen öğrenciler animation dalına yöneliyor. Hayali yönetmenlik olanlar Filmmaking bölümü seçtiğinde, hayallerine ulaşacak yolu izlemiş oluyorlar. İtalya’da üniversite 3 yıl sürüyor. Dileyen öğrenciler 2 yıl yüksek lisans yaparak masterlı mezun olabiliyorlar. NABA’ nın yıllık ücreti 19500 Euro (2023 -2024 akademik yılı). Erken kayıt indirimi ile %10 indirim hakkı almak mümkün. Bir de burs yarışması açılıyor. Burada 1.lik alanlara en fazla 5000 Euro olmak üzere indirim yapılıyor. Ayrıca 2000-3000 Euro gibi mansiyon ödülleri verilebiliyor. Başvuru için bir ufak senaryo yazmak gerekiyor. Ayrıca IELTS ve portfolio istenilenler arasında. Senaryo ile ilgili project assignmentı edinmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Bölüm yüzde yüz ingilizce.

RUFA Cinema Bölümü Roma’da yer alan Rome University of Fine Arts’da Cinema bölümü direk yönetmen olmak isteyenlere yönelik bir içerik sunuyor. Rufa’da üniversite eğitimi 3 yıl sürüyor ve yıllık ücret 12000 Euro. Ayrıca Rufa’ya gidecek olanlar ISEE denilen aile gelir sistemine başvurarak ücreti 7500 Euro’ya kadar düşürebiliyor (2023- 2024 akademik yılı bilgisi). Rufa’ya başvurular sınavla oluyor. Yılda 3 defa sınava girme hakkı veriliyor. İlk sınav dönemi Ekim- Kasım aylarında oluyor. Bunun yanı sıra bölüm yüzde yüz İngilizce.

RUFA Cinema ingilizce Vera Eğitim

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Cinema, Film and Animation, NABA, RUFA, Vera Eğitim, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın