Domus Academy Design Innovation Yüksek Lisansı

Bugünkü yazımızda sizlere Domus Academy’nin 2 yıllık Design Innovation yüksek lisansından bahsedeceğiz. Akademik yılın sonlarına geldiğimiz bugünlerde İtalya’da master yapmayı düşünen, burs arayışında olan ve hala karar vermemiş olan öğrenciler için faydalı olduğunu düşündüğümüz bu yazıyı hazırlamaya karar verdik.

Domus Academy, İtalya’nın tasarım alanında en iyi okullarından biri. Domus’u diğer okullardan ayıran en önemli özelliği özel sektör ile olan kuvvetli bağı ve öğrencilere iş imkanı sunması. İtalya’ya gidip bir süre orada çalışmak istiyorum diyenlere en iyi olanakları Domus Academy sunuyor.

Domus master bursu

Bu sene açtığı 2 yıllık Design Innovation yüksek lisansından bahsedeceğiz bu yazımızda.

Neden Domus Academy’de Design Innovation yüksek lisansı yapmalıyım? sorusunu madde madde özetlemeye çalıştık. Haydi başlayalım:

  1. Tam Denklik: Domus Academy Design Innovation bölümü tezli, 2 yıllık yüksek lisans. Bütün dünya için tam denklik veriyor. Eğitim 120 ECTS’e tekabül ediyor ve ardından Türkiye olsun, ister İtalya, ister USA olsun, her yerde doktora yapmak imkanı veriyor. Tam denkliğe sahip.
  2. Oturma iznini 1 yıl uzatma imkanı: İtalya’da MIUR (İtalyan Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınan, 120 ECTS’e denk gelen yüksek lisanslar, okul bittikten sonra 1 yıl oturma iznini uzatma imkanı sağlar. Buna iş arama vizesi denir. Çoğu ülke günümüzde okul bittikten sonra öğrencilerinin vizesini yenilemez, öğrenciler iş bulamadan ülkelerine dönerler. Domus Academy’nin verdiği bu hak sayesinde öğrenciler okul bittikten sonra 1 yıl içinde iş bulabiliyor, staj yapıyorlarsa firmalarında çalışmaya devam edebiliyor. Bu çok nadir bulunan ve kıymetli bir imkan.
  3. Sektörün eksiklerine ve eleman ihtiyacına yönelik hazırlanan içerik: Domus Academy bu master programını özel sektördeki profesyonellerle konuşarak, eleman ihtiyacı ve donanım eksikliğini göz önünde bulundurarak hazırladı. Hedeflenen profil departmanlar arası iletişim kurabilen, örneğin hem yeni malzemeler hakkında bilgisi olan hem tasarım bilincine sahip (Malzeme mühendisi ile tasarımcı arasında köprü kurabilen), ya da hem kodlama mantığından haberdar, hem tasarım programlarını kullanabilen disiplinler arası çalışabilecek çok yönlü profesyoneller oldu.
  4. Parametric Design temelli eğitim: Design Innovation yüksek lisansı oluşturulurken, eğitimin merkezine parametric design ve generative design konuları yerleştirildi. 2. yılın ilk dönemi bu konuya ayrıldı. Artificial Intelligence, big data kullanımı, interaction design, service design konularıyla birleştirilerek ders programı oluşturuldu.
  5. Sadece bu bölümün öğrencilerine özel üst donanımlı laboratuvar: Design Innovation yüksek lisansı öğrencilerine özel, CNC tezgahı, 3D printerlar ve lazer kesim makinalarının yer aldığı laboratuvarda çalışma imkanı sağlandı.

Toplam 2 yıl, 4 dönem süren master süresince alınan derslerden örnekler: Design tools, project methodology, innovation in technology, innovation in materials, brand design strategies, design management, generative design, light design, design and complexity, art direction ve graduation project bitirme tezi.

Domus Academy’de Design Innovation yüksek lisansını bitirdikten sonra öğrenciler aşağıdaki iş arama sürecinde aşağıdaki yeni meslek gruplarına başvurabilecek:

  • Generative Design Expert
  • UX/IX Designer
  • R&D Processes and Materials Expert
  • Innovation and Transformation Design Manager

Domus Academy’de bu yüksek lisansın yıllık ücreti 20900 Euro. İlk yıl için %50, ikinci yıl için %25 burs imkanı var. Burs ile ilk sene ücret 10 450 Euro’ya denk geliyor. Yarışma takvimi şöyle:

Son başvuru tarihi23 Haziran 2023
Kazananların açıklanması29 Haziran 2023
Master başlangıç tarihi9 Ekim 2023

Burs yarışmasına başvurmak için portfolio ve motivasyon mektubunun yanı sıra, pasaport, transkript, öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi, CV, başvuru formu gerekiyor. Gerekli evrak listesini edinmek için aşağıdaki formu doldurun. Uzun yıllardır yüzde 50 burs imkanı çıkmadığını hatırlatır, İtalya’da master yapmayı düşünen bütün öğrencilere başvurmalarını canı gönülden tavsiye ederiz. Başvuru ücreti bulunmuyor. Vera Eğitim, Domus Academy Türkiye resmi partneri, kayıt ofisidir, bütün hizmetlerimiz ücretsizdir.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Architecture, Bölümler, Domus Academy, Parametric Design, Product Design, Vera Eğitim, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın