İyi bir portfolyo için 10 kural

Dün akşam Naba profesörlerinden Giorgio Laboratore “10 Rules for a good portfolio” konulu online bir seminer verdi. Seminere ilgi çok yüksekti. Sunumda en yalın hali ile portfolyo hazırlarken öğrencilerin dikkat etmesi, uygulaması gereken 10 önemli kuraldan bahsetti. Ben de sizler için sunumda verilen bu 10 kuralı derledim.

Portfolyo nasıl olmalı

Portfolyo için 10 önemli kural

*Simply the Best. Portfolyonu hazırlarken portfolyoya tüm çalışmalarını koyma, en iyilerini seçip onları koy. Portfolyoda en güvendiğin, beğendiğin parçalar olsun. Portfolyoyu kalabalıklaştırmamaya özen göster.

*Tailor it. Başvuru yaptığın alana, bölüme uygun çalışmalarını seçip koy. Örn. moda tasarım bölümüne başvuru için bir portfolyo hazırlıyorsan bu alanda yaptığın çalışmaları koyman gerekir.

*Dress to impress. Portfolyonun görüntü kalitesine, açıklamalardaki yazım, noktalama hatalarına dikkat et.

*Please come in. Projelerinde yeteneklerini ve süreci mutlaka göster. Projenin çıkış noktası ne, bunu nasıl geliştirdin ve son haline nasıl getirdin. İtalya başvurularında süreci göstermek çok önemli.

*To much creativity can kill. Portfolyonu olabildiğinde sade bir şekilde hazırla. Portfolyo sunumunu hazırlarken arka fon beyaz olacak şekilde görselleri ve yazıları koymak yeterli. Renkli arka planlar, hareketli yazılar çok fazla dikkat dağıtır.

*Light as a feather. Portfolyonu en fazla 5 mb olarak hazırla. Yüksek boyuttaki dosyalarda indirmek, açmak zorluk yaratıyor.

*Brand yourself. Portfolyona koyduğun her projenin layoutu, tasarımı aynı olsun. Dağınık etkiden kaçın. Her projenin adı, görseli, açıklama kısmı aynı düzende olsun.

*The sandwich rule. Portfolyonu en iyi çalışmalarınla başlat.

*Do it yourself. Eğer başvuru yaptığın bölüm ile ilgili yeterli çalışman yoksa okul dışı yaptığın bu alanla ilgili çalışmaları ekleyebilirsin. Katıldığın workshop, yaz okulu vb etkinliklerde yaptığın çalışmaları koyabilirsin.

*Keep in touch. Portfolyonun sonuna iletişim bilgilerini eklemeyi unutma. Telefonunu, mail adresini, sosyal medya hesaplarını ekleyebilirsin.

Pportfolyo hazırlığı ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurup bize iletmeniz yeterli.

Vera Eğitim – NABA Türkiye resmi kayıt ofisi, ücretsiz danışmanlık.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Architecture, Bölümler, Drawing and painting, Fashion Design, Genel, Graphic Design, Interior Design, NABA, Painting and Visual Arts, Product Design, Vera Eğitim, Visual design, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın