22 Aralık – ” İtalya’daki özel okullara nasıl EU öğrenci ücretiyle giderim? ” Toplantısı

22 Aralık Perşembe günü Türkiye saatiyle 16:30’da uzun süredir velilerimizin beklediği bir konuda online sunumumuz olacak.

Seminerimizin konusuna geçmeden İtalya’da üniversite eğitim sistemiyle ilgili genel bir bilgi verelim. İtalyanlar ve EU vatandaşları İtalya’da özel üniversiteye gitmek istediklerinde sabit bir okul ücreti bulunmuyor. Aileler yıllık gelir beyanı yapıyorlar ve ailenin gelir durumuna göre okul ücreti belirleniyor. Örneğin ailenin yıllık geliri 0 ile 45000 Euro arasındaysa en alt baremden okul ücreti ödüyor. En yüksek barem international öğrencilerin olduğu barem.

Son yıllarda İtalya’daki bazı üniversiteler Türk öğrenciler için de bu hakkı vermeye başladı. Yani sizin EU pasaportunuz olmasa bile bu başvuru sisteminden faydalanabiliyorsunuz. 7 Aralık’taki seminerimizde indirimli okul ücretine başvurmak için hangi evraklar hazırlanmalı, ne zaman hazırlanmalı, nereye yollanmalı vb gibi bilgilere yer vereceğiz. Know how niteliğinde kıymetli bilgiler. İlk defa bu konuda sunum düzenlediğimizi belirtelim.

Sık gelen sorulara istinaden burada hatırlatmak istediğimiz bir kaç konu var. İlki bu başvuru sistemi her okulda mümkün değil. Sadece Türk öğrencileri EU’dan sayan okullarda mevcut. İkincisi ise sık sık karşılaştığımız Türkiye’de yaşana ve EU pasaportu olan aileler için. Bizde biliyorsunuz, Levanten aileler olsun, Bulgaristan, Yunanistan göçmen aileleri olsun EU pasaportu olan çok aile var. Bu ailelerin gelir beyanına göre başvuru yapabilmeleri için, en az 3 yıl Avrupa’da ikamet ettiklerini ve bu süre boyunca Avrupa Birliği’ne vergi verdiklerini beyan etmeleri gerekiyor. Bu şartları sağlayan aileler İtalya’daki her özel okula aile gelir beyanı ile başvuruda bulunabiliyor.

Etkinliğimize kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurun ve sizi aramamızı bekleyin. Birkaç gün içinde aranacaksınız ve tarafınıza toplantı linki iletilecek. Herkese şimdiden faydalı olması dileğimizle!

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın