NABA’da Fashion Design okuyan öğrencimiz Ece sorularımızı yanıtladı

İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin kafasında oluşan soruları orada okuyan öğrencilerimize sorduk. NABA’da İtalyanca Fashion Design bölümünde son sınıfta okuyan öğrencimiz Ece bizi kırmadı ve sorularımızı yanıtladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

  1. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi liseden ne zaman mezun oldun?

Adım Ece. 2019 yılında İtalyan lisesinden (IMI) mezun oldum. Şu an NABA Milano kampüsünde İtalyanca Moda Tasarım bölümünde son sınıfta okuyorum.

  1. Bu okulda ve bölümde üniversite okumaya nasıl karar verdin?

Moda tasarımcısı olmak liseye başladığımdan beri hayalimdi. Milano’daki okulları inceleyip NABA’nın benim için daha uygun olduğuna karar verdim.

  1. Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölümüm moda tasarım. Pratik ve teori derslerinden oluşuyor, teori dersleri pratik derslerine göre daha az. Genellikle proje bazlı sınavlar oluyor, ders boyunca yaptığımız projeyi sınav dönemi sunmamız bekleniyor.

  1. Eğitim süresince hangi dersleri aldınız? Projeler yaptınız mı? Örnek verebilir misin?

Temel çizim, moda çizimi, örgü, dikiş, moda fotoğrafçılığı, dijital kumaş desen baskısı, kostum tarihi, sanat tarihi, koleksiyon oluşturma, metodoloji, kumaşları tanıma, aksesuar tasarımı, tekstil tasarım, cad, fashion video, design, marketing derslerini aldım. Her ders için bir sürü proje yaptım, bazıları grup çalışmalarıydı bazıları bireysel projelerdi.

  1. Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Her dersim farklı sınıfta oluyor derse göre değişiyor. 4 yabancı öğrenciyiz benim dışımdaki 3 kişi Çin’den gelmiş ve İtalyanlar yoğunlukta (İtalyanca olan bölümde olmamın büyük bir etkisi var bu konuda).

  1. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okulun ortamı çok güzel. Öğrenciler sıcak kanlı, yabancı öğrencilere çok yardımsever davranıyorlar ve aralarına alıyorlar. Kampüs içinde ise aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.

  1. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

İtalya’da öğrenci ortamı çok keyifli. Milano her gün çok hareketli ve eğlenceli. Kesinlikle üniversite öğrencileri için her açıdan çok uygun.

  1. Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben Navigli’de bir evde ev arkadaşımla yaşıyorum. Okula yürüyerek gidiyorum 10 dk sürüyor. Kesinlikle okula yakın bir lokasyon seçmenizi tavsiye ederim. Sık sık okula gitmeniz, ders saatleri dışında okulda olup çalışmanız gerekebiliyor. Bazen dersler erken başlıyor ve devam zorunluluğu olduğu için geç kalmanız işinizi zorlaştırabilir.

  1. İtalyanca öğrenmek için bir adım attın mı? Kursa gidiyor musun? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İtalyancayı lisede öğrendiğim için İtalya’da bir kursa gitmedim. İtalyancamı okuldaki öğrencilerle sohbet ederek her sene daha da geliştirdim.

  1. Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Bu bölümü gerçekten istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Gerçekten istiyorsanız dememin sebebi ise çok fazla çalışmanız gerekiyor, bir sürü ödevi aynı anda yetiştirmeniz gerekiyor. Bende zaman zaman çok zorlansam da her sene çok keyifle yaptım tüm projelerimi çünkü bu bölümü çok istiyordum.

NABA’da üniversite okumak isteyenler aşağıdaki formu doldurup bize iletebilir ve bizden bilgi talep edebilirler. Vera Eğitim NABA Türkiye resmi partneri, ücretsiz danışmanlık

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Öğrenci geribildirimleri, Bölümler, Fashion Design, NABA, Vera Eğitim, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın