Retailtainment üzerine

Bugün IED Üniversitesi’nden akademisyen mimar Giovanni Ottonello, online olarak misafirimizdi. Vera Eğitim öğrencilerine özel, bir lisemizin talebi üzerine düzenlenen kapalı bir etkinlikti.

IED Üniversitesi’nden ne zaman bir akademisyen misafir etsek, kulaklarımı açar dikkatle dinlerim. Güncel konular, tasarımla ilgisi olmayan insanların bile ilgisini çekecek şekilde, sade ve merak uyandıran bir dille anlatılır.

Bugünkü seminerin konusu New Now Design’dı. Bay Giovanni bize ev kavramından bahsetti. Ev eskiden sadece barınma ve korunma ihtiyacını karşılayan bir alan iken bugün bize çok farklı deneyimler sunuyor. Gelecek kavramı da sunumun belirgin konularındandı. Gelecek ne zamandır? diye sorarak hepimizi düşünmeye itti. Tasarım nedir? sorusu ise gösterdiği görseller ve mini anahtar kelimelerle zihnimizde yeni sayfalar açtı.

Bugünkü sunumda öğrendiğim kelimelerden biri de “Retailtainment” oldu. Daha sonra internette araştırdım ki oldukça güncel ve popüler bir konuymuş. Artık insanlar mağazalara sadece bir çift ayakkabı satın almak için girmiyor. O ortamda bulunmak ve beraberinde bir çok duygu ve deneyim yaşamak için giriyorlar. Eğlenmek için giriyorlar.

Sizin için ekran görüntüsü aldığım bir diğer konu ise estetik olgusunu oluşturan maddeler oldu:

Bu akşam çok keyifli vakit geçirdik. 20 kişi dünyanın farklı şehirlerinden bilgisayar başında toplandık, hem eğlendik hem öğrendik. Tasarım dünyası gelecekte daha da önem kazanacak ve biz tasarımın eğitim kısmında yer almaktan gurur duyuyoruz, zevk duyuyoruz. Toplu resmimizle yazıyı sonlandırırken, IED’in üniversite bölüm listesini bizden edinmek isterseniz vera@veraedu.com adresine yazın. Vera Eğitim, IED resmi Türkiye temsilcilik ofisidir. Danışmanlık hizmetlerimiz ücretsizdir. http://www.veraedu.com, http://www.italyada.net

Siz de okulunuza özel spesifik veya güncel bir konuda, akademisyen desteğiyle, online lecture düzenlemek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın