İtalyanlar çam ağacını ne zaman kuruyor?

IULM Üniversitesi yazı dizisine ara veriyoruz, bugün Aralık ayının ruhuna uygun bir yazı sizlerle olacak. Dün çam ağacını kurdum. Işıklarla, toplarla süsledim. Aslında çam ağacını çok daha önceden Kasım başından kurmayı ve yılbaşı ruhuna girmeyi seviyorum. Bu sene bu zamana kaldık. Corona’nın etkisi, herşeyin tarihi kaydı sanki bu sene. Hep 1-2 ay geriden geliyorum ben kafamda.

Size bir soru: İtalyanlar çamlarını ne zaman kuruyor? Aslında sadece İtalyanlar değil, Katolik dünyasında çam ağacı 8 Aralık’ta kuruluyor. Amaç Madonna yani Meryem Ananın doğumunu kutlamak. Aslında Meryem ana 8 Eylül’de doğuyor. Tam 9 ay öncesinden 8 Aralık’ta ağacın kurulmasının sebebi bu.

Bu konuyla ilgili yazıma başlamadan, her zaman olduğu gibi kısa bir araştırma yaptım. Çok emin olduğum konularda bile bir göz atmayı, konuyla ilgili başka bakış açıları var mı diye öğrenmeyi severim. Hatta ilgimi çeken konularda bazen öyle derine inerim ki, sizlere başka yazılar da çıktığı olmuştur. Bu günkü yazı için de farklı kültürlerden ağacın ne zaman kurulduğuna dair kısa araştırma yaptım.

Pagan kültürlerde çam ağacı 21- 22 Aralık tarihlerinde kuruluyor. Sebep günlerin uzamasını kutlamak. Ne kadar güzel bir kutlama değil mi? vera@veraedu.com italyada.net bir Vera Eğitim bloğudur.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın