NABA’nın bursuna nasıl hazırlanılır?

Bugün hepinize klavuz olacak derecede kıymetli bir yazı yazmak istiyorum. Umarım faydalı bulur ve okuduktan sonra teşekkür edersiniz. NABA’nın 2020 Eylül başlangıçlı yüksek lisansları için burs yarışması açıldı. Son başvuru tarihi 24 Nisan, daha çok var. Fakat sayılı zaman hızlı geçiyor. NABA’nın her dönem için burs yarışması da açıldığından biraz da genele hizmet etmesi için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Örnek olarak NABA Interior Design masterı üzerinden gideceğim. NABA’nın burs yarışmaları hep proje bazlı oluyor. (Yüksek lisans burs yarışmaları tabi ki kastettiğim) Öncelikle yarışma metninin sağ üst köşesinde logosu olan firmayı incelemekle başlayın. Websitesine girin, mağazası varsa gezin, dergiyse eğer satın alın. Ne kadar derinlemesine incelerseniz o kadar başarılı olursunuz. Neden mi? Çünkü size burs verecek olan firma bu. Ona hitap etmeli ve onun değerlerine uygun bir proje hazırlamalısınız.

Sonraki aşama konuyu iyi anlamaktan geçiyor. Burada yazacaklarım tamamen benim bakış açım. Yoruma açık bölümler için kendi değerlendirmenizi öne koyun mutlaka. Metinler yoruma açık olduğundan özet bir şekilde kendi kelimelerinizle konuyu sadeleştirmeye çalışın. Örneğin NABA’nın 2020 Eylül başlangıçlı Interior Design masterı için ben şu basit özeti çıkardım:

Tanımlanmamış bir mekan seçin. Her şey olabilir. Bir yer altı madeni, bir bilgisayar oyunu, bir Picasso tablosu, uzayda bir gezegen, bakir bir orman veya bir hastane. Sonra bir kaşif belirleyin. Kaşifin özelliklerini yazın. Bu kaşifin seçtiğiniz ortamda yaşayabilmesi ve hatta hayatta kalabilmesi için temel bir yaşam alanı tasarlayın.

İşte aynı yukarıdaki paragraf gibi 4-5 satır içerisinde metni kendi kelimelerinizle özetlemeye çalışın. Karşınızda konuyla alakası olmayan, bu alanda eğitimi ve bilgisi olmayan bir insan varmışçasına basite indirgeyin. Sonra proje üzerine odaklanmak daha kolay olacaktır.

NABA interior design competition Vera

Umarım yazım size faydalı olmuştur:) Değerlendirmenizi vera@veraedu.com’a yazarsanız çok mutlu olurum. Proje fikirlerinizi de her zaman paylaşabilirsiniz, üzerine beraber beyin fırtınası yapabiliriz.

Hazır NABA interior design masterına başlamışken, konuyu tamamlayalım da bu alandaki yarışmaya başvuracak olanlara tam faydamız olsun.

Burs projesini en fazla 3 tane A3 boyutunda pafta olacak şekilde hazırlamak gerekiyor. Bir de yazılı kısa açıklama isteniyor. Hepsinin toplam boyutu 10 MB’ı geçmemeli. Ölçek önemli değil ama mutlaka belirtilmeli. Çalışmanız render, perspektif, 3 boyutlu çizim, sketch vb. gibi detaylar içermeli.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Interior Design, NABA, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın