NABA’nın Roma kampüsü

NABA ile ilk çalışmaya başladığımız zamanlarda yıl 2006 veya 2007, bütün lisans programları İtalyancaydı. İngilizce lisans eğitimi vermeyen bir üniversiteye bu kadar emek vermek, bu okulu temsilen fuarlara katılmak o zamanlar akıllıca bulunmasa da bugünlerde ülkemizde geldiği konum beni büyüttüğüm çocuğummuş gibi gururlandırır.

O zamandan beri bağlı olduğumuz Regional Admission Manager bir kaç defa değişti ama hala ilk günlerde bağlı olduğum Marzia’yı ve birlikte verdiğimiz masum ve yılmaz çabayı asla unutmam. O zamanlar adı ülkemizde duyulmamış, İngilizce eğitim vermeyen ama hep denkliği olan bir üniversite iken şimdi Türkiye’de oldukça bilinen ve bugünlerde 2. kampüsü Roma’yı kutladığımız bir üniversite.

Geçtiğimiz hafta dünyadan en iyi NABA temsilcilik ofislerinin davet edildiği, sene sonu toplantısı Roma Days’e katıldım. Piazza della Repubblica’ya yüzünü çevirmiş görkemli ve tarihi saray Palazzo Naiadi’de kaldık ve antik şehrin üzerine kurulmuş, camekanlarla tarihi kalıntıların ayrıldığı salonlarda toplantılar yaptık. Bir toplantı günü öğleden sonra ise NABA’nın Roma kampüsünü gezdik. Bir sürü not var sizlerle paylaşmak istediğim. Oldukça merak edilen NABA’nın yeni kampüsünü ilk anlatanlardan olmak beni yine mutlu edecek ve gururlandıracak.

NABA’nın Roma kampüsü geçen sene açıldı. İlk öğrencilerini 2019 yaz kurslarında aldı, ilk uzun akademik eğitimleri ise 2019 – 2020 akademik yılı üniversite programlarıyla başladı. Üniversiteler Roma kampüslerini genellikle İtalyan halkı için açarlar. Sebebi ise İtalya’nın güneyinden gelen öğrencilerin Milano kadar kuzeye çıkmak istememesi ve aşağı İtalya’nın öğrenim ihtiyacını karşılamaktır. Bu bilgiyi verdikten sonra şu an bütün lisans programlarının İtalyanca olduğunu daha kolay açıklayabilirim. 2020 – 2021 akadmeik yılı için ise en azından Fashion Design, Design (Product veya Interior) ve Graphic Design programlarının İngilizce olarak verileceği öngörülüyor.

Okul genel yargı olarak beğenildi. Kendine ait binası ve bahçesi olması, ayrı güvenlikli bir girişi olması Türk aile yapısı tarafından ilk olumlu intibalar. İtalya’da çoğu üniversiteye bir sokağın bir apartmanında veya bir katında bulabilirsiniz.O yüzden NABA’nın binası ve fiziki ortamı için İtalya şartlarında oldukça geniş diyebilirim. Muhitle ilgili edindiğim bilgiler şöyle. Biz oraya özel otobüsle vardığımızdan yol uzun gelmedi. Colosseo’dan sonra 10 dakika kadar gitmiş olabiliriz. Söylenene göre metro ile Colosseo 2 durakmış. Bir dahaki sefere toplu taşıma ile gitmeyi planlıyorum. Colosseo tam şehir merkezi değil tabi ama yine de bir referans. İtalya şartlarında kampüsün yeri merkezi diyemem. Fakat İstanbul trafiğinde 12 yaşından beri örneğin karşıya geçen biri olarak, veya İstanbul trafiğine alışkın birilerine çok uzak gelmeyecektir. Bölgede eski elektrik santrali ve şu an çalışmayan bir kaç fabrika var. Çocukluğu Roma’da geçmiş, kökten Romalı olan collegaların dediğine göre bölge popülerleşen ve gelişen bir bölge. Gece hayatı ve cafelerinin akşam çok canlı olduğunu söylediler, ben şahsen akşam vakit geçiremedim. Genel intiba olarak bölgeyi İstanbul’un Karaköy semtine benzettiğimi söyleyebilirim.

Bir üniversiteyi tercih ederken kıstas tabi ki konum olmamalı. NABA’nın Roma kampüsünü öne çıkaran bir çok özellik var:

  • NABA Roma da aynı ablası NABA Milano gibi tamamen akredite bir üniversite. Bütün lisans eğitimleri BA düzeyinde.
  • Sınıf, atölye, laboratuar vb gibi imkanları oldukça fazla. Uzak bir gelecek düşünülerek hepsi bol bol ve genişçe tasarlanmış.
  • Okul Milano’ya göre daha yeni olduğundan, her akademisyen ve çalışan görevli çok hevesli ve tutkulu. Zaten sık sık İtalya’ya giden biri olarak Milano insanıyla Roma insanı arasında samimiyet ve sıcaklık farkı olduğunu hemen herkes hissedebilir. Roma kampüsünde sizinle daha çok ilgileneceklerdir. Sunumlarda dinlediğimiz kadarıyla Milano’dan birçok hoca burada da ders veriyor.
  • Bu madde için laf aramızda kalsın. Roma kampüsü için burs almak daha kolay. Henüz yeni olduğu için ve daha çok duyulmasını istediklerinden bu şehre daha kolay burs alabileceğimizi dusunuyorum. Bu tavsiyem ozellikle İtalyanca bilenlere.

NABA’nın resimlerini aşağıda birer satır açıklamayla paylaşacağım. Umarım gitmiş kadar olursunuz. NABA’ya başvurmak isterseniz, her zaman yardımcı olmaya hazırız. NABA’nın resmi temsilcilik ofisi olduğumuzu ve eğitim vizesi de dahil olmak üzere bütün bu süreçte tamamen ücretsiz danışmanlık verdiğimizi hatırlatayım.

 

NABA Roma’ya doğru giderken Colosseo
Giriş NABA Roma
Dıştan NABA Roma geniş açı
Dünya’nın en başarılı NABA temsilcileriyle beraber toplu resim
Visual Arts atolyesinden bir öğrenci çalışması
Fashion Design atoltesi NABA Roma Vera Eğitim
Dikiş atolyesi ve Damiano
Pencereden dışarısı NABA Roma
Kumaş kalıpları pleksiden
Biz temsilciler, okul çalışanlarıyla NABA ailemiz

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Fashion Design, Graphic Design, Interior Design, NABA, Product Design, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın