İtalya’da tıp eğitimi

Her ne kadar yeni nesil uzun süren tıp eğitimine sıcak bakmasa da, İtalya’daki devlet üniversitelerinde tıp eğitiminin neredeyse bedava olması ve bir çok devlet üniversitesinin İngilizce eğitim sunması sebeplerinden “İtalya’da tıp eğitimi” popüler ve sorulan bir konu oldu. Bilmeyenler için kısa bir bilgi verelim. İtalya’daki devlet üniversitelerinde neredeyse bütün programlar İtalyanca. Yüzde yüz İngilizce eğitim verilen bölüm sayısı bir elin parmağını geçmez. Oysa tıp eğitimi yaklaşık 7 devlet üniversitesinde İngilizce olarak veriliyor İtalya’da.

İtalya’da tıp eğitimi almak için IMAT sınavına girmek gerekiyor. Bu sınav national bir sınav. Yani senede 1 defa, bizdeki ÖSS gibi bütün ülkede aynı anda oluyor. Farkı sadece tıp isteyenlerin girdiği bir sınav olması. IMAT sınavına nasıl hazırlanmalı diye soracak olursanız, bizim 15 yıllık Vera Eğitim olarak tavsiyemiz 11. sınıfın yazında Milano’da açılan hazırlık kurslarına katılmak. Bu seneki eğitim 3 hafta sürecek. 6 Temmuz – 24 Temmuz tarihleri arasında, her dersin 45 dakika sürdüğü toplam 140 dersten oluşan programın ücreti 1850 Euro. Bunun üzerine konaklama giderleri, uçak ve vize masrafları ekleniyor. Kursu özellikle 11. sınıfın yazında tavsiye ediyoruz.

Kursun deneyimlerimize göre faydaları şöyle:

  • Katılan öğrenciler geçmiş senenin sorularına, kitaplara ve bir sürü kaynağa sahip oluyor. Bu sayede 12. sınıf süresince ellerinde kaynak oluyor, boş geçirmeden çalışıyorlar.
  • Kursa katılmanın faydası öğrencinin eksiklerini tespit edebilmesi. Kimyada mı zorlanıyor, lojik mantık sorularında mı? Eksiklerini önceden görmesi açığını kapatması açısından zamanı olması birer artı.
  • Kurs sonunda her sene bir genel deneme sınavı yapılıyor. Sınav sonuçları bize de gönderiliyor. Bu kurs sonucunda sınava girmekten vazgeçen de oldu (yapamayacağını düşünüp) ya da sınav sonucuna hırslanıp son senesini azimle geçiren.

IMAT sınavı her sene Eylül ayında düzenlendiğinden (12. sınıf bittikten sonraki Eylül), eğer öğrenci başarılı olamazsa 1 senesi yanabiliyor. Bu riskli durum karşısında öğrenciler ya b planı olarak Türkiye’de bir üniversiteyi donduruyorlar (ki özel üniversiteler tam ücret karşılığı bunu yapıyor) ya da bir senelerini boş geçirmek zorunda kalıyorlar. O yüzden deneme sınavını önceden yapmış olmak bir avantaj.

Eğer 11. sınıfın yazında 2500 Euro gibi bir bütçeyi göze alabiliyorsanız, bizden detaylı bilgi isteyin. Vera Eğitim olarak bize ek bir ücret ödenmemektedir. Sadece resmi temsilcilik bazında çalıştığımızdan, okulların web sitelerinde gördüğünüz fiyatlar geçerli olur. Detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurup bize yazabilirsiniz. Bütün öğrencilere sınav yolculuklarında başarılar dileriz.

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Tıp medicina, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın