Özel yetenek sınavı kaldırılmalı mı?

Türkiye’de yetenek sınavlarının kaldırılması üzerine tartışmalar başladı. Peki İtalya’da işler nasıl yürüyor? Tasarım ve mimarinin öne çıkan ülkelerinden İtalya’da üniversite giriş şartları nasıl oluyor? Yaklaşık 20 yıldır İtalya’daki sanat ve tasarım üniversitelerine öğrenci yerleştiriyoruz. Bu sorulara beraber yanıt verelim.

Öncelikle mimarlık bölümü ile başlayalım. İngilizce mimarlık eğitimi Politecnico di Milano’da ve Politecnico di Torino’da veriliyor. Her ikisi de yüzyıllık tarihi olan köklü teknik üniversiteler. Her ikisi de test tipi sınavla öğrenci alıyor. Sınavda matematik, fizik gibi soruların yanı sıra bolca sanat tarihi, Avrupa tarihi ve genel kültür sorusu var. Portfolio istemiyor.

Özel akademilerden NABA iç mimarlık, moda tasarımı, grafik tasarım gibi bölümlere bundan yaklaşık 4-5 yıl öncesine kadar portfolio ile başvuru kabul ediyordu. Fakat daha sonra aynı meyva tabağı, aynı perspektif resmini görmekten sıkıldıklarını ve onun yerine öğrencilerin düşünce yapılarını görebilecekleri, yaratıcılıklarını ölçebilecekleri bir proje ile başvurmasına karar verdiler. Proje dediğime somut bir örnek vermiş olayım: Çatalın dişlerini kıvırıp kartvizitlik yapmak veya telefon tutucu yapmak gibi. Yani istenilen çizim değil.

Benzer şekilde IED yani Istituto Europeo di Design (çok eski ve bilindik üniversitelerindendir) portfolioyu mecbur tutmuyor lisans başvurularında. Sadece motivasyon mektubu, İngilizce veya İtalyanca dil yeterlilik Skype’ı ve motivational test adi verilen öğrenciyi tanıma amaçlı Skype mülakatı ile öğrenci alıyor. Portfolio bu bahsettiğim üç okulda da yüksek lisans başvurularında isteniyor.

Ülkemizde özel yetenek sınavı ile girilen bölümler için yapılan sınavın kaldırılması konusu tartışılırken İtalya’da durum ne, bu işe 20 yılını vermiş bir uzmanın penceresinden durumu anlatmak istedik. Bu konuyu merak edenler instagram sayfamız @veraegitim e bakabilir.

http://www.italyada.net, Vera Eğitim’in bloğudur. vera@veraedu.com İstanbul Bostancı, İtalya’da Eğitim

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın