Marangoni burs veriyor mu?

Yine sizlerle yaptığımız öğrenci görüşmelerinde sıkça karşılaştığım bir soruyla ilgili yazmak istedim bugün. Hemen altını çizeyim bu yazıda sadece üniversite burslarından bahsedeceğim. Master programları için verilen burs yarışmalarından değil.

Ekran Resmi 2019-09-02 19.04.47

Üniversite başvurusuna gelen bir öğrencinin master öğrencisine göre her zaman daha çok seçeneği oluyor. Hem daha yaşının küçük olması ve ne istediğini tam bilmemesinden, hem ailenin çocuğu yurtdışında okutsak mı tereddütlerinden veya maddi kaygılarından, hem de kabul alıp alamama şüphesinden. Bu yüzden İtalya üniversite başvurularında çoğu veli öğrencinin bir B planı ve hatta C, D planları mutlaka oluyor. Bazıları için Amerika ve İngiltere B planıyken, bazıları için İtalya’daki diğer okullar, bazıları için ise Türkiye’deki üniversiteler. Bizim için alışılmış bir durum ve bunu çok iyi anlıyoruz.

İtalya’da moda branşlarıyle öne çıkan, hatta son yıllarda visual design, product design ve interior design bölümleriyle de talep gören Marangoni’nin ana kampüsü Milano’da. Fiyat olarak İtalya’daki diğer rakiplerine göre pahalı kaldığından “Marangoni burs veriyor mu?” sorusuyla çok karşılaşıyoruz.

Arkadaşlar geçen sene itibariyle Marangoni %100 bursu kaldırdı. Ki zaten o da 5000 Euro enrollment fee dışında kalan meblağ için geçerliydi, yani her türlü enrollment fee ödeniyordu. Bu sene ne olur bilinmez ama benim ön görüm devam etmeyeceği yönünde. Şu an 2 çeşit ödül veriyor. %50 indirim ve 5000 Euro indirim. Marangoni’nin üniversite burs yarışması geçen sene (2019- 2020 akademik yılı için geçerli olan) bahar aylarında açıldı. Nisan gibi. 10 Haziran bayram tatilindeydik kazananlar henüz açıklanmamıştı.

İtalya’da üniversite okumak için konsolosluk prosedürler 15 Nisan gibi başlar Haziran sonunda son bulur. Yani Marangoni’nin burs yarışmasına bel bağlamak garanti bir yol değildir. Yıllardır hedefiniz Marangoni’de okumak olabilir, bu çok saygıdeğer bir hedef ama mutlaka bir b planı oluşturmalısınız kendinize. Marangoni için daha garanti olan yol (eğer maddi durumunuz elveriyorsa tabi ki) Noel başlamadan 1. dönem yapacağınız başvurulardır.

Marangoni hakkındaki sorularınız ve fikir alışverişi için aşağıdaki formu doldurabilir, vera@veraedu.com adresine yazabilirsiniz.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Marangoni, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın