Marangoni Fashion Business

Ekran Resmi 2019-09-02 19.03.07.png

Son dönemlerde talep gören üniversite programlarımızdan biri Fashion Business. Bugün bu bölüme hazırlanan bir öğrencimizle beraber uzun görüşmemizden sonra, hazır ondan duyduğum endişe ve sorular zihnimde tazeyken sizlerle de bu bilgileri paylaşayım istedim. Benzer endişe ve sorulara sahip, İtalya’da moda yönetimi okumak isteyen öğrencilere ışık tutacağını umuyorum.

Öncelikle Marangoni, İtalya’nın moda alanında en eski ve prestijli okullarından biri. Dolce Gabbana’nın Dolce’si, Moschino bu okuldan mezun dünyaca ünlü modacılar. Daha bir sürü başarılı ve ünlü mezunu var. Okulun reputasyonu tartışmasız. Bölüm olarak da bizce en başarılı bölümlerinden biri Fashion Business.

Fashion business üniversite eğitimi aşağıda bahsedeceğim iki kitleye de hitap ediyor:

  • Üniversitede işletme veya ekonomi okumak isteyen ama moda alanında çalışmak isteyen, ailesi tekstille ilgili olan veya moda ve giyim konusuna ilgisi olan öğrenciler
  • (Örneğin bugun gelen öğrencimiz 11. sınıf yazında Bocconi yaz kursuna katılmış ama sade işletmenin ona hitap etmediğini farkedip Marangoni Fashion Business’a yönelmiş)
  • Moda alanında üniversite eğitimi almak isteyen ama çizim yapma konusunda başarılı ve çok istekli olmayan öğrenciler

Ekran Resmi 2019-09-02 19.04.47.png

Moda tasarımı her daim proje ve ödevleri olan, çoğunlukla sabahlanmasını gerektiren yoğunlukta bir program. İşin tasarım değil de yönetim kısmında olmak isteyenler için uygun bir program. Diğer yandan dünya artık uzmanlaşmaya gidiyor. Ne kadar niş bir alanda işin ehli olursanız o kadar başarılı oluyorsunuz. Aynı bizim sadece “İtalya” alanında eğitim danışmanlığı yapmamız gibi. Diğer ülkelere bakmıyoruz ama İtalya konusunda en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hadi mütevazi olmayalım, rakiplerimizin içerisinde ilk sıradayız. Ben İTÜ’de işletme yüksek lisansı yaparken de öğretmenlerimiz hep niş bir alanda uzman olmamızı tavsiye ettiler. Hala onlardan edindiğim dersleri hatırlar, aklımın köşesinde tutarım.

Konuyu dağıtmadan artık işletme okumak yerine fashion business okumak başarıyı getiriyor. Hatta daha da spesifik eğitim almak isteyenler için Marangoni’d3 3 tane lisans programı var:

Fashion Business

Fashion Business and Buying

Fashion Business and Communication, New Media

Bilmeyenler ve yeni araştırmaya başlayanlar için İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürüyor. Okulun yıllık ücreti (2019 -2020 akademik yılı fiyatı) 23 800 Euro. 2020 – 2021 başvuruları açıldı.

Henüz 11. sınıfta olanlar için de tavsiyemiz bu yaz Marangoni’de bir yaz programına katılıp hem okulu tanımaları, hem deneyim kazanmaları. Böylece hangi bölümü istediklerini anlamış olacaklar, hem de bir yazlarını CV’lerini değerlendirecek şekilde doldurmuş olacaklar. 2. tavsiyemiz ise moda ile ilgili bir alanda staj yapmaları.

Fashion Business bölümü portfolio istemediğinden, motivasyon mektubu çok önemli. Evet portfolio istemiyor! Belgelerinizin nasıl hazırlanacağını daha detaylı görüştüğümüzde anlatırım. Fashion Business için Skype mülakatı yapılmıyor. Yalnız bilgisayar üzerinden online olarak yapılan bir Skill Test var. Bunun için tavsiyem D&R tarzı büyük kitap evlerinden moda tarihi ile ilgili kitaplar okumanız. 30’lar, 60’lar, 70’ler moda akımları ve dönemin modayı etkileyen tarihsel olayları. Beğendiğiniz markaları inceleyin. Kendinize hitap eden markaları tespit etmeye çalışın.

Marangoni gerçekten iyi bir üniversite ve şirket bağlantıları kuvvetli olan bir okul. Sektör ile sıkı sıkıya bağlantılı. Öğrenciler okul süresince gerçek projeler yapıyorlar. Tod’s’tan bir satış müdür veya tasarım çalışanıyla beraber gerçek bir proje geliştirme imkanı yakalıyorlar örneğin.

Yeni akademik yılın başlayacağı bu güzel Eylül gününde, İtalya’yı üniversite için hedefleyen bütün öğrencilere yardımcı olmak üzere hazırız. Sorularınız için vera@veraedu.com adresine mail atabilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Vera Eğitim, Marangoni resmi Türkiye başvuru ofisidir. Öğrencilerden ücret almadan çalışmaktayız.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Fashion business, Fashion Buying, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın