Puglia gezisi: Baia delle Zagare (5)

Baia delle Zagare Vera EduPuglia turumuzun son durağını klasik Türk blogger ve seyahat severlerin rotalarından farklı olarak aşağıdaki haritada gördüğünüz, çizmeğinin topuğunun üzerinde kalan  sivri buruna yani Gargano bölgesine ayırdık.

 

puglia mappa italia vera egitim.png

Uçaklar Bari’ye vardığından, genellikle tatil severler Bari’den başlayıp biten bir çember ile Puglia turu rotası çizmişler. Biz ise Bari’nin yaklaşık 2.5 saat kuzeyinde kalan ve bir Milli park olan Gargano bölgesini de rotamıza ekledik. İyi ki eklemişiz, Puglia rotasının belki de en güzel bölgesine gitmişiz.

Baia delle Zagare isminde bir otelde kaldık. Bu koyda toplam 3 tane otel vardı. Özellikle not ettim, sizle paylaşmak için. Otellerden en güzeli ve sahil şeridine hakim olan bizim kaldığımız Hotel Baia delle Zagare. Diğer ikisi Hotel Baia dei Faraglioni ve Hotel Baia dei Mergoli. Bu iki otel arkada kalıyor. İtalya’da plajları gaspetmek mümkün değil, o yüzden en ünlü plajlarda bile kenarda şemsiyesini getirenin havlusunu serenin kalabileceği bir yer mutlaka olur. Burada da mümkündü, fakat plaj diiiimdik bir yamacın dibinde olduğundan, keçi kadar kabiliyetli olmak gerekiyor aşağıya inebilmek için. Zaten otel de kendi misafirleri için 2 tane asansör yerleştirmiş.

Kumsal Baia delle Zagare.jpg

Çitlerin arkası otelde kalmayan ve yamacı tırmananlar için ayrılmış

Muhteşem faraglioni (denizden çıkan dik kayalıklar) manzarası eşliğinde asansörden aşağı iniyorsunuz. Muhteşem bir doğa. Çamların içerisinde. Mis gibi bir hava ve deniz cam gibi berrak. Bizim gittiğimiz dönem hava serindi. Bu sene Haziran ayı İtalya’da serin geçmiş olacak ki, denize giremedik. Girenler elbette vardı. Hava şansımıza o gün 28 dereceydi, bunalarak güneşlendik ama su çok soğuk olduğundan denize ayaklarımızı sokmakla yetindik. Bir gün kısmet olur da yolumuz Puglia’ya düşerse, tekrar gelmek isteyeceğim bir yer Baia delle Zagare.

Faraglioni Baia delle Zagare.jpg

Faraglioni, denizden çıkan dik kayalıklar

Otelde ücretlendirme ucuz değil ama geçen seneden hatırladığım Taormina Sicilia fiyatları gibi de değildi. Düşük sezonda olduğumuzdan biz bütçemizi zorlamayacak şekilde konakladık. Ücrete sadece kahvaltı dahildi. Akşam yemeği ekstra, fakat otelin restoranı o kadar güzel ki, zaten tatilde dışarda güzel bir yerde yemek yiyelim deseniz burayı seçerseniz. Lezzetler de özenliydi. Faraglioni ismindeki lokanta yukarıdan dik kayalıklar ve muhteşem deniz manzaralı.

Baia delle Zagare’ye ilk vardığımızda karnımız çok açtı. Odamızın hazırlanmasını beklerken girişte atıştırmalık birşeyler sipariş ettik. (Bu arada 3’te otele varmamıza rağmen odamız hazır değildi. Bu son Puglia seyahatinde çoğu otelde odaya giriş 3, odadan çıkış 10:30 gibi saatlere denk geldim. Bu hiç hoşuma gitmedi doğrusu. Sizin de aklınızda olsun. Belki rica ile daha erken odanızın hazırlanmasını isteyebilirsiniz) Ben Puglia bölgesine özel friselle sipariş ettim, eşim ise ılık deniz mahsülleri salatası. Her ikisi de çok lezzetliydi. İtalya’daki kısıtlı resort deneyimimde şunu düşündüm hep. Bizdeki 5 yıldızlı herşey dahil konseptinin yakından geçenine rastlamadım İtalya’da. Ama her şey o kadar özenli ki. Raffinato dedikleri şekilde. Az ve öz. Yetecek kadar ve şık.

Ertesi gün tadı damağında kalan bir konaklama ile otelden ayrıldık. Puglia turunun son durağı olacak Bari’ye doğru yola çıktık. Uçağımız ertesi sabah çok erken olduğundan son gece Bari merkezde kalmak çok akıllıca oldu.

Yazıları link kullanarak paylaşabilirsiniz. Vera Eğitim, Tuğçe Özgen, Haziran 2019 anıları, vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın