Per aspera ad astra

Dün akşam ofiste eski broşürleri ayıklayıp da yenilerini yerleştirirken, IED’in kalın bir kitabının ön yüzünde bu söze denk geldim: Per aspera ad astra

Ekran Resmi 2019-08-08 17.34.54.png

İtalyan Lisesi’ndeyken en önemli derslerimizden biri Latince’ydi. Mezun olalı bunca yıl geçmesine rağmen Latince bir cümle ile karşılaştığımda “Per + accusativo moto per luogo, bir yerden geçerek bir yere ulaşma, ad + accusativo bir yere varma. Astra accusativo haline benzemiyor. Heee neutro da ondan” ve bunun gibi bir sürü düşünce geçiyor. Kelimelerin anlamlarını bilmesem bile nasıl bir formatta, ne anlamlara gelebileceğini sezinliyorum. Kelimelerin çoğunun anlamı da İtalyanca ile benzer olduğundan çoğu zaman tercüme etmek kolay oluyor. Konuyu dağıtmışım yine 🙁 İtalyan Lisesi zamanı Latince dersi aldığımı bilen diğer okullardaki arkadaşlarım dövme yaptırmak istediklerinde ya bir cümlenin anlamını ya da bunun özlü sözlerden örnekler vermemi isterlerdi. Doksanların sonlarında Latince cümlelerden dövme yaptırmak çok modaydı.

Ekran Resmi 2019-08-08 17.34.42.png

Per aspera ad astra benim çok sevdiğim, aynı zamanda hayat felsefesi olarak da benimsediğim bir söz. “Sıkıntılardan geçerek yıldızlara” diye tercüme edilebilirim. Hayatta hiçbir güzellik kolay olmuyor. Gerçekten çalışarak, emek vererek, sıkıntı yaşayarak oluyor bütün güzellikler. Benim hayatımda böyle oldu en azından. Şikayetçi değilim, hayat bu yüzden çok kıymetli!

Özellikle yeni nesil ve dönemin örnek alması gereken, dövme yapmıyorlarsa bile kafalarına kazımaları gereken bir söz! Per aspera ad astra:)

Vera Eğitim, vera@veraedu.com, Tuğçe Özgen, Ağustos 2019

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Latince, İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın