NABA 2019 yaz kursunda ne yaptılar?

Bu yaz NABA’ya gönderdiğimiz öğrencilerimizle konuşuyoruz bir kaç gündür. Burosurler, okulların web sayfaları hiçbir zaman kendi cümlelerimizle yazdığımız öğrenci yorumlarının yerini tutmuyor.

Bu sene de gecen senelerde olduğuna benzer gönderdiğimiz öğrencilerin tamamı NABA’dan çok memnun kaldıklarını söyledi. Ufak tefek konaklama ile ilgili olumsuz geri bildirimler aldık, bunları da NABA’ya bildirdik.

Yaz kursuna gelecek olursak örneğin Hand Ilustration’a giden bir öğrencimiz 2 haftalık kurs boyunca cok farklı projeler yaptıklarını ve fazlasıyla eser çıkardıkları için çok mutlu olduğunu söyledi. Örneğin sınıfa canlı model gelmiş, bir başka gün Navigli kıyısına çıkıp etrafı resmetmişler. Öğretmenin yönlendirmesiyle harika işler ortaya çıkmış. Genellikle bu kısa süre boyunca tek bir çalışma yapılır. Örneğin Fashion Design Interior Design gibi kurslarda durum böyledir. Zaten o tek ürün sizin portfolio’nuzun parçası olur.

Product Design kursuna katılan bir öğrencimiz Disfunctional bir ev aleti tasarlanan gruptaymış. 3’lü gruplar halinde ana fonksiyonunu yerine getirmeyen ürünler tasarlamşlar. Örneğin kaşık, ortası delik. Ya da sandalye, fakat üzerine oturulamıyor. Ne kadar değişik değil mi? Diğer bir grup ise evde kullanılan her hangi bir ürün tasarlayın grubundaymış. Düşünme şekilleri çok hoşuma gitti. Öğretmenleri önce evde kullanılan aklınıza gelen bütün nesneleri yazın demiş. Herkes bir ürün söylemiş. Bir sürü aklınıza gelecek her türlü ürün. Liste liste yazmışlar. Sonra bu ürünleri kullanılan odalara göre kategorize etmeleri istenmiş. Sonrasında da her odada 3 ürüne indirgeme yapmalarını söylemiş. Ve en sonunda verilen metine ve karşılanacak ihtiyaca göre ürün seçimini yapıp o ürünü tasarlamışlar. Sunum tekniklerini çok iyi öğrenmişler ki, lise düzeyinde gördüğüm ürünlerin anlatımı çok iyiydi. Boşuna demiyor İtalyanlar portfolio hazırlarken karşınızda İlkokul mezunu varmış gibi anlatın diye.

Başka bir öğrenci de bulması kolay olmayan malzemeler talep ettiğini ve okulun hemen bunları sağladığını anlattı.

İç mimarlık (interior design I) kursuna katılan bir başka öğrencimiz de kurs süresince okula yakın bir müzenin çok da verimli çalışmayan girişteki  cafe’sini yeniden tasarladıklarını anlattı. Müzeyi gezmişler, ihtiyaçları tespit etmişler ve gerçek bir çalışmada yer almak ona çok güzel bir deneyim sağlamış.

Daha önceki senelerde de bir öğrencimiz şöyle bir çalışmadan bahsetmişti. O da hep hoşuma gider. 60 metrekarelik bir daire planı verilir öğrencilere. Bu alanda bir karı koca yaşamaktadır. Şimdi aynı eve bir dede torun taşınacaktır ve onların ihtiyaçlarına göre evin yeniden planlanmasını istenmektedir. Çok zevkli değil mi? Gerçek hayattan hepsi…

Bu kursların sonucunda okuduğu branşın kendine hitap etmediğini farkettiğini söyleyen de oluyor. O yüzden yaz kursları sadece CV’nize güzel bir katkı değil, aynı zamanda üniversite veya master tercihi yapacak olanların bir sene öncesinden o atmosferi koklama, kendine uygun olup olmadığını anlama vb gibi faydalar sağlıyor.

Daha yazacak çok şey geliyor aklıma ama son önemli olabilecek bir bilgi daha paylaşayım. NABA’nın yaz kursları 3 ECTS’lik krediye denk olduğundan öğrencilerimizden bu yaz okulunu staja saydıran ve akademik takvimlerindeki bir seçmeli ders yerine saydıranlar oldu.

2019 yaz kurslarını başarıyla tamamladık. 2020 yazında tekrar görüşmek üzere. Eğer yaz kursları açılır açılmaz haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurup listemize kaydolabilirsiniz. Erken kayıt indirimi ve yaz kursu burs yarışması da her sene açılan imkanlardan.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Öğrenci geribildirimleri, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın