Martina Franca’nın kerameti (3)

Puglia turunun 2. gününde gördüğümüz küçük kasabalardan biri de Martina Franca’ydı. Her ne kadar küçük şirin kasaba görmekten sıkılsak da, Martina Franca’nın kendine has hali burada bir iş var dedirtmişti. Geniş meydanı ve kemerli girişi en belirgin 2 özelliği.

20190601_122616.jpg

20190601_121434.jpg

Martina Franca’ya giriş

 

Bir de gelinleri ve düğünleri! Martina Franca’da geçirdiğimiz 1-2 saat içerisinde 6 tane düğüne denk geldik. Kapısında kırmızı Ferrari bekleyeninden, eski beyaz Vosvoslusuna çeşitli seremonileri izleme fırsatımız oldu. O gün şöyle düşünmüştüm: “Güney İtalya ne çok bize benziyor, millet evlenme peşinde.”

20190601_123121.jpg

Mutluluklar!

 

Daha sonra katıldığımız zeytinyağ turundaki rehber, masseria içindeki küçük kilisenin kapılarını bize açınca burada nikah bile kıydıklarını anlattı. Meğer 2012 yılında Hollywood yıldızları Justin Timberlake ve Jessica Biel Martina Franca’da evlendikten sonra Puglia civarında evlenmek moda olmuş. Meraklısıysanız araştırın nice ünlüler var bu çevrede evlenen:

https://www.ilmattino.it/taranto/bayern_neuer_si_sposa_a_martina_franca-2335854.html

O zaman “Şimdi anladım Martina Franca’da bu kadar çok düğün görme nedenini” dedim.

20190601_122934.jpg

Güzel Martina Franca

 

Bu arada Justin Timberlake ve Jessica Biel Borgo Egnazia isimli oteli kapatmışlar. Puglia turu yapacak olan birinin, gitmeden önce araştırma yaparken mutlaka denk geleceği bir otel. Her ne kadar sade ihtişamına hak versem de bu haberden sonra otelin ününü daha iyi anladım. Saffet Emre Tonguç da burası için kenara not edilecek otellerden diye belirtmiş. Otel resimleri aşağıdaki linkte bol bol var.

https://www.idealista.it/news/vacanze/hotel-speciali/2012/10/24/63542-una-masseria-esclusiva-per-le-nozze-di-justin-timberlake-sul-mare-della-puglia

https://www.hellomagazine.com/celebrities/201210299864/justin-timberlake-wedding-jessica-biel/

borgo egnazia vera edu

Borgo Egnazia – Fasano

Martina Franca’ya biz öğle saatlerinde vardığımızdan birer panino yiyebileceğimiz bir cafesinde oturup gelen geçene baktık. Ben dergi almıştım onu okudum, eşim de dijital dünyada takıldı. Martina Franca, rotanın başındaki diğer bütün kasabaların en büyüğü (yani Polignano, Alberobello, Castellana Grotte ve Locorotondo ile karşılaştırınca). Sadece el işi ürünler ve seramikçilerin bulunduğu diğer kasabalara göre Martina Franca’da Alcott mağazası bile vardı.

Link kullanarak yazıları paylaşabilirsiniz. Puglia turu ile ilgili diğer 2 yazının linkleri:

https://italyada.net/2019/06/12/ostunide-zeytinyag-tadimi-2/

https://italyada.net/2019/06/10/puglia-gezisi-1/

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın