İtalya’da Car Design masterı

İtalya’da Car Design, Transportation Design, Automobile Design masterı hangi okullarda var ve farkları nelerdir diye bir araştırma halindeyseniz, bu yazı tam size göre. Hem somut bilgilerle, hem de samimi sübjektif duygularımla okulların olumlu ve olumsuz taraflarını sunmaya çalışacağım. Benim her zaman söylediğim gibi, en iyi okul diye bir şey yok. En iyi okul sizin ihtiyacınızı en iyi karşılayan okuldur.

SPD Veraedu Car Design.jpg

 

  • SPD Scuola Politecnica di Design Milano

Şüphesiz Car Design masterı arayanların ilk karşılaştığı okul SPD. 1954 yılında İtalya’nın ilk özel sanat akademisi olarak kurulmuş. O yıldan beri de Volkswagen ile anlaşmalı. Master programları 60 ECTS yani staj veren masterlardan. Program 1 yıllık eğitim dili İngilizce. Senede bir defa öğrenci alır Ekim ayında. Ara dönem başlangıcı yoktur. Fakat mastera kabul almak neredeyse imkansızdır. Şayet kabul alabilirseniz önce One year Car Design Tools programına kabul verir. Ardından master için tekrar başvuru yapmanız gerekir. Yani kısaca SPD’deki Car Design eğitimini 2 yıl olarak düşünebilirsiniz. İlk yılın ücreti 11 800 €, master programının ise 16 400 Euro.

https://www.scuoladesign.com/master/transportation-and-car-design-master/

  • IED Istituto Europeo di Design Torino

İtalya’da transportation design masterı denildiğinde akla gelen ilk isim bir çok kişi için de IED’dir. IED özellikle İtalyanlar tarafından çok bilinen ve saygı duyulan bir okuldur. Birkaç şehirde kampüsü olan büyük bir üniversitedir. Car Design alanında 3 yıllık üniversite eğitimi de bulunmaktadır. Üstelik bu eğitimler Torino kampüsünde FIAT fabrikasının (araba sanayinin yoğunlaştığı bölgede) çok yakınında yer alır. Sektörle iç içe olan bir okuldur. Senede 1 defa bahar dönemi başlangıçlı (genellikle Mart ayında başlar) öğrenci alır. 2 yıllık bir masterdır. Yıllık ücreti 18 900 Euro’dur. İlk sene transportation design, 2. yıl ise öğrencinin seçimine bağlı olarak uzmanlık yılı olur. Interior veya Exterior Car Design olarak 2’ye ayrılır. IED’de erken kayıt indirimleri (%15′ kadar) ve proje bazlı burs yarışmaları (%50 oranda) bulunmaktadır.

https://www.ied.edu/turin/design-school/master-courses/transportation-design/DRC001I

  • Polidesign

Polidesign Politecnico di Milano’ya bağlı bir konsorsiyumdur. Kar amacı gütmez. Öğrencilerden alınan okul ücreti yine araştırma geliştirmeye kullanılır. Teknik üniversite etiketi almak isteyenler, daha teknik bir eğitim arayışında olanlar için bu okul biçilmiş kaftandır. Bizdeki İTÜ ODTÜ kalitesinde köklü bir üniversitedir Politecnico. Master programı 1 yıllıktır. Stajlıdır. Genellikle bahar döneminde (Mart ayı gibi) başlar. Ücreti 14 500 Euro’dur. Okul Milano’nun Bovisa semtinde yer alır. Tren ile merkeze yaklaşık 20 dakikada ulaşılan yakınlıktadır. Polidesign ile ilgili söylenebilecek en olumsuz şey programın yıllardan beri İtalyanca oluşu ve bu sene ilk defa tamamen İngilizce’ye dönmüş olması.

https://www.polidesign.net/en/tad

  • Marangoni

Her ne kadar moda bölümleriyle öne çıksa da son yıllarda tasarım bölümleri yükselişe geçmiştir. Marangoni prestij ve etiket arayanların seçtiği bir üniversitedir. Marangoni ülkemizde de İtalya’da da prestiji ile tanınan bir okuldur. Etikete öenm veren öğrenciler için gönül rahatlığıyla bu okulu tavsiye ederiz (ülkemizde de genel geçer durum). Ücretleri yıllık 27 500 Euro’dur. Master programı Ekim ayında başlar ve Haziran’da biter. Yaklaşık 10 ay sürer. Programın tam adı Car Design: Colour & Trim diye geçer.

https://www.istitutomarangoni.com/en/design-courses/postgraduate/master-programme/car-design-colour-and-trim/

 

Son olarak burada verdiğim bilginin gerçekten çok özet, kıymetli ve yılların birikiminden gelen bir yazı olduğunu belirteyim. Sorunuz olursa çekinmeden yazabilirsiniz. Her 4 okulun da resmi Türkiye temsilcilik ofisiyiz. Portfolioların hazırlanması, burs kazanma yöntemleri, motivasyon mektubunun özellikleri ve okullarla ilgili diğer bütün sorularınız için bize yazabilirsiniz. Başvurunuzu hazırlamanıza yardımcı oluyoruz, okula iletiyoruz ve öğrenci vizeniz çıkana kadar ücretsiz olarak destek oluyoruz. vera@veraedu.com

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Automotive engineering, Car Design, IED, Politecnico di Milano, SPD, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın