Fabio Novembre’nin Nemo koltuğu

Domus Academy burs yarışmaları sonuçlanmış. Kazanamayanların morali bozuk. “Önümüze bakacağız yılmak yok. 17 Mayıs son başvuru tarihli Fabio Novembre Product Design burs yarışması devam ediyor.” düşünceleri kafamda dolanırken, öğrencilere az da olsa ışık tutma, belki fikir verme amacıyla bu yarışmayı biraz daha anlatmaya karar vermişken, İspanya’da tatilde olan bir akrabamızdan whatsappıma aşağıdaki fotoğraf geldi:

poltrona nemo fabio novembre.png

Bu kadar olmaz dedirten bu resim üzerinde bu yazıyı burs metnini anlatmaktansa Fabio Novembre’nin meşhur koltuğu Nemo üzerine yazmaya karar verdim.

Fabio Novembre ismi belki çoğu kişi tarafından tanıdık değildir ama bu koltuk size mutlaka aşina gelecektir. Driade firması tarafından üretilen koltuğun iç ve dış mekan için farklı seçenekleri var.

nemo driade.jpg

Fakat sizin de tahmin edeceğiniz gibi her tasarımın arkasında bir hikaye ve uzun bir araştırma süreci var. Nemo ile ilgili okuyup araştırdıklarımdan sizleri sıkmadan aklımda kalanları, tamamne nacizane kendi yorumlamamla anlatacağım. Nemo aslında insan yüzünden ibaret değil. Gözleri açıkta bırakan, kendini ortaya çıkartan bir maske. Eski Yunan ve Latin mitolojilerinden ilham alınarak tasarlanmış. Çoğumuz hayatta maskelerin ardına saklanırız, ya da saklanmak zorunda kalabiliriz. Ama gözler her zaman duyguyu açığa vurur. Diğer yandan Nemo Latince kökenli bir kelime ve “Nessuno” yani hiç kimse anlamına gelir. Nemo edebiyatta çok önemli kahramanlar tarafından kullanılmış bir isimdir. Jules Verne’in Denizler altında yirmibin fersah kitabındaki kaptan ve benim asıl sevdiğim ve İtalyan Lisesi boyunca birçok defa okuduğumuz Ulisse’nin kendisini mağaraya kapatan tek gözlü dev Polifemo’dan kurtulmasını sağlayan, kendini tanıttığı yalancı ismidir.

Merak ederseniz, severseniz, bir gün Polifemo ile Ulisse’nin hikayesini ayrıca anlatırım. Benim için bir zevk olur.

Tasarımcı arkadaşlarımdan fikir almak istediğimde bana Fabio Novembre’nin tartışmalı bir tasarımcı olduğunu söylediler. Seveni de varmış, sevmeyeni ve saygı duymayanı da. Ulisse’nin Polifemo ile olan zeka dolu mitolojisi beni hep etkilemiştir. O yüzden ben şimdilik dar bilgimle Fabio Novembre’yi seven tarafta olduğumu söyleyeyim.

Domus Academy’nin Fabio Novembre Product Design burs yarışmasına katılmak için son gün 17 Mayıs. Evrak listesi ve proje konusuyla ilgili hızlıca bilgi almak için formu doldurmanız yeterli. Şimdiden herkese başarılar diliyoruz!

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Domus Academy, Latince, Product Design, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Lisesi Anıları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın