Service Design tam olarak nedir?

Öğrencilerimizden sık sık duyduğumuz soruların başında geliyor. Tam olarak nedir bu service design? Interaction Design ne demek?

Bundan yaklaşık 10 yıl önce Domus Academy’de Service Design açıldığında, ilk sene tek Türk öğrenciyi biz göndermiştik. O zamanlar Dilara’ya “Garson mu olacaksın?” diyorlarmış 🙂 Dilara bizi arayıp da bu bölümü siz bana önerdiniz çok teşekkür ederim dediğinde, tüylerimiz diken diken oluyor, başarılarından gurur duyuyoruz. Şu an Turkcell’de CEO’ya bağlı service designer olarak çalışıyor.

Geçenlerde Domus Academy’nin bitirme sunumlarını izleme imkanım oldu. Çok hoşuma giden somut bir projeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

master-service-design-service-experience.jpg

Tell- Mi projesi. Mi, hem bana anlamı taşıyor İtalyanca’dan, hem de Milano’nun ilk 2 harfini tanımlayan bir kısaltma. Videoda bir genç sokakta yürüken ayağı takılıp düşüyor. Bakıyor ki yerde bir minik çukur var, taş kalkmış. Hemen resmini çekiyor ve telefonundaki Tell – Mi uygulamasına yüklüyor. Adresi yazıyor. Sorunu açıklıyor. Bu bilgi sms olarak Milano Belediyesi’ndeki görevliye gidiyor. Belediye görevlileri belirtilen adrese geliyor. Tamirat yapıyor. Resmini çekip yine aynı sisteme yüklüyor. Şikayette bulunan vatandaşa bilgilendirme mesajı geliyor ve seviniyor.

Çok güzel bir uygulama, çok güzel bir hizmet. Service Design ile Interaction Design branşları çoğu zaman ortaklaşa çalışıyor. Interaction Designerlar da bu uygulamanın arayüzünü tasarlıyorlar. Menüsü nasıl daha kolay olabilir, kullanıcı nasıl kolaylıkla sorununu yükleyebilir gibi.

Umarım faydalı bir bilgi olmuştur. Service Design ile ilgili detaylı bilgi için Domus Türkiye resmi irtibat ofisi (tamamen ücretsiz çalışıyoruz) olan Vera Eğitim’le iletişime geçebilirsiniz. İşin güzeli şu an bir burs yarışması da var!

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Domus Academy, Interaction Design, Service Design, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın