Venedik’te Karnaval Zamanı

Geçen gün IED’den Ivan ile Tarsus Amerikan’daki sunumumuza giderken Pegasus’un dergisinde denk geldim Venedik Karanavalı haberine. Eskiden daha sık blogta yer verir, karanaval giden öğrencilerimizin kendi çektikleri resimlerle Venedik Karnavalı’nı anlatırdık. Bugün yine biraz Venedik Karnavalı’ndan bahsetmek isterim.

Öncelikle karnavalın resmi bir sitesi var. En doğru ve en güncel bilgiler için aşağıdaki siteye bakmanızı tavsiye ederim:

http://www.carnevale.venezia.it/

Karnaval bu sene 16 Şubat – 5 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak.

carnevale-2019.jpg

Siteden gün gün seçerek programın detaylarına bakabiliyorsunuz. Günün her saati San Marco meydanında bir organizasyon var. Siteyi inceledikçe insanın canı orda olmak istiyor.

Karnavalın tarihçesini merak edenler için kısa bir bilgi verelim.

Kökeni 1094 yıllarına uzanan, 900 yıllık geleneğin bir ürünü Venedik Karnavalı. Kimilerine göre kıştan ilkbahara geçişi kutlamak için yapılan bir festival. Annem de hep benzerini söyler. 15 Şubat’tır ona göre baharın başlangıcı. Ben de bu sabah tomurcukları açmış bir iki tane ağaç gördüm. Baharın gelişini kutlamak ne de güzel bir olaydır.

Genellikle Venedik karnavalı, Paskalya tatili öncesinde 10 günlük zaman diliminde kutlanıyor. Venedik biliyorsunuz adacıklar bütünü. Karnaval etkinliklerinin yoğun olduğu yerler temel San Marco Meydanı, Piazzetta ve Schiavoni Nehri kıyısı. Şehrin bu bölgelerinde akrobatlar, hayvan kılığındaki insanlar, maskeli sanatçılar, ve yüksek sesle meyve sebze satan tezgahlar yer alıyor. Görülmeye değer, coşkulu ve mutlu bir kutlama hali. Venedik karnavalı yüzyıllar boyu farklı anlamların yüklendiği bir festival oluyor. Festivalin farklı süreçlerdeki dönüşümü için siteye bakmanızı öneririm:

http://www.carnevalevenezia.com/storia_carnevale_venezia.htm

Günümüzde ise Venedik Karnavalı sponsorların hakim olduğu, bütün uluslararası televizyon kanallarının akın ettiği bir organizasyon.

Gidecek olanlara şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Vera Eğitim, İtalya’da Eğitim, vera@veraedu.com

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın