Lettera a Matilda

Bu akşam size çok etkilenerek okumaya başladığım bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

lettera a matilda.jpg

Andrea Camilleri’nin 92 yaş doğumgününü kutlarken çok sevdiği torunu Matilda ile fazla zaman geçiremeyeceğini düşünerek üzülür. Torunu ileride dedesini sorduğunda başkalarının ağzından değil de, kendi anlatımından onu tanısın ister ve bu kitabı yazmaya karar verir. Lettera a Matilda, Matilda’ya mektup anlamına geliyor. Uzunca bir mektup bırakır sevgili torununa. Ve taa ilkokul yıllarından, Sicilya’da geçirdiği zamanlardan, fakirlikten, Mussolini’den başlar anlatmaya. Hem o dönemi yansıtan tarihsel bir zenginlik, hem de aile sevgisini derinlemesine işleyen büyüleyici bir eser.

Dedemi küçük yaşta kaybettim. Vefat ettiğinde en yakın arkadaşımı kaybettim diye ağlamışım günlerce. Şu an bu yaşımda onunla sohbet edebilmek için neler vermezdim. Ya da ters bakış açısıyla keşke çocuklarımıza bugünümüzü bugünkü duygu yoğunluklarıyla anlatan bir eser bırakabilsek, bize yaşattıkları zorlukları, ya da sınırsız mutlulukları bugünün coşkusuyla anlatabilsek.

Üzerine çok düşünecek, çok konuşacak bir sürü duygu bıraktı bende bu kitap.

İtalyanca kitap okumayı sevenlere sıcak tavsiyem.

Vera Eğitim, Tuğçe Özgen, Eylül 2018

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın