Midilli’de bir yaşlı kahvesi

Geçtiğimiz bayram tatilinde Ayvalık’tan feribotla toplam 1,5 saat süren yolculuğun sonunda Midilli’ye gittik. Yunanistan’ın en büyük 3. adası Midilli’nin asıl adı Lesvos. İtalyan Lisesi zamanı az mı okuduk Yunan şair Saffo’nun eserlerini, ondan esinlenen Latin şair Catullo’yu. Sevdiğine kimse anlamasın diye “Lesbia” adını takıp şiirler yazarmış Catullo. Bu ismi de en sevdiği yazar olan Saffo’nun doğduğu yer olan Lesbo adası yani bizim kullnadığımız adıyla Midilli’den almış.

Midilli’ye kısa süreli de olsa birkaç defa gitme fırsatım oldu. Benim için en güzel taraflarından biri adadaki en salaş kahvehanede bile güzel bir cappuccino içebilmek. Adanın her yerinde İtalyan kahveleri kullanılıyor. Illy’den Bristot’e farklı markalar ama hep İtalyan kahveleri.

Bir serin yaz sabahı sadece adalı dedelerin olduğu bir kahvede denize doğru bakarken güzelim cappuccino’nun tadına varmak. İşte benim için tatilin anlamlarından biri!caffe bristot midilli Tugce Vera.jpg

http://www.caffebristot.com/

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın