Bir makarna çeşidi: Casarecce

İtalya denilince akla ilk gelen şeylerden biri “makarna”dır kuşkusuz. Makarnaların ise farklı farklı binbir çeşidi var. Bugün size bahsedeceğim makarna türü Casarecce ise, Sicilya’dan geliyor. 🙂

İtalya’nın bazı bölgelerinde “casareccia” olarak da bilinen casarecce, kenarları kıvrılmış, kısa, erişte kalınlığında makarnadır. Kelimenin tam anlamıyla “ev yapımı” olan bu makarnaya, İtalyanların “ferro” dedikleri uzun bir metal ile (bizim örgü şişleri gibi) yuvarlayarak şekil verilir.

Casarecce orijinal olarak Sicilya’dan gelmektedir, ancak Güney İtalya’nın diğer bölgelerinde de oldukça popülerdir. Bu nedenle, en iyi soslar geleneksel Güney İtalyan menşeli; patlıcan, domates, peynir ve fesleğen gibi tipik Akdeniz bileşenlerine dayanmaktadır. Genellikle deniz mahsulleri veya kılıç gibi balıklarla da servis edilirler.

Sicilya’da, bu makarna genellikle Sicilyalı pesto olarak bilinen, tipik Sicilya ürünlerinin lezzetini hatırlatan bir sos ile servis edilir; ricotta, domates, fesleğen, zeytinyağı ve çam fıstığı.

Bu makarna çeşidini Eataly’de bulabilirsiniz. İlk seferinde, ev yapımı pesto sos ile yiyin. Bayılacaksınız 🙂

Kaynak

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın