Bayram öncesi yeni akademik yıla hazırlık

Kurban bayramı başlamadan yeni akademik yıl için hazırlıklara başladık. Yaz ayları sonbahar dönemi kayıtları kapanmış olduğundan Vera Eğitim’de günler kaydı kesinleşmiş öğrencilerimizin vize evraklarını hazırlamak ve kontrol etmekle geçer. İtalya’da eğitim vizesi birkaç aşamalı ve oldukça itina, dikkat ve tecrübe gerektiren bir prosedür olduğundan Temmuz ve Ağustos ayları bu işe konsantre oluruz.

Ağustos İtalya’nın neredeyse tamamının tatil yaptığı ay. Ferragosto dedikleri tatil döneminde okullar, fabrikalar neredeyse her yer kapanır, şehir sessizleşir. Nöbetleşe tatillere gidilir, sorununuz olduğunda çoğunlukla direk yetkiliye değil de yerine bakan kişiye ulaşırsınız. Bir yandan da güzeldir bu dönem, çünkü İtalya’dan daha az email ve telefon gelir.

bez canta vera egitim

İşte bu dönemde eğitim vizesi dışında kalan zamanlarda yeni akademik yıla hazırlık yaparız. Öğrenciyken pek de sevilmeyen bir ay olan Eylül’ü iş hayatında çok severim. Yeni başlangıçlar, yeni umutlar demektir. Yeni bir hevestir, azimdir, hayat enerjisidir, umut kaynağıdır. Geçen sene neleri iyi yapmışız, nelerde eksik kalmışız düşünür daha iyisini yapmaya çalışırız. Ofisteki broşürleri ve özetleri revize edip, eskilerden arınırız.

Yeni akademik yıl için yaptığımız hazırlıklardan biri de yaptırdığımız bez çantalar oldu. Bütün sene IED’den akademisyen ve yetkililer ile sustainability workshopları yapıp da öğrencilerimize plastik poşetler versek kendimizi kötü hissederdik. Belki 10 yıl olmuştur, öğrencilerimize bez çanta veriyoruz. Yeşili ve çevreyi korumaya elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

Herkese şimdiden iyi bayramlar, yeni akademik yılda başarılar ve daha yeşil bir çevrede yaşamak dileğiyle 🙂

Vera Eğitim, sadece “İtalya’da Eğitim”, vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Kültürü, İtalyan Lisesi Anıları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın