Lighting Design masterının avantajlı yönleri

Euro’nun çılgınca yükseldiği bugünlerde veliler ve öğrenciler, yönlerini haklı olarak bütçelerini zorlamayacak okullara çevirdi. İtalya’da resmi temsilciliğini yaptığımız 25’in üzerinde üniversite ve bu okullarda yüzlerce bölüm var. İtalya’da master fiyatları 7500 Euro’dan 35000 Euro’ya kadar çıkıyor.

Bu master programlarının bazıları 2 yıllık. Bazıları 1 yıllık.

1 yıllık masterların bazıları kredisiz, bazıları ise 60 ECTS. Kredili olması aslında staj veren master olması anlamına geliyor. Çünkü İtalyan Eğitim Bakanlığı üniversitelere şart koşmuş. Kredilerinizi sayarım ama her öğrencinize staj organize edeceksiniz demiş. O yüzden 60 ECTSlik yani staj veren masterların ücretleri daha pahalı. Genellikle 20-30 bin Euro civarındalar.

Ama tek bir program var ki o staj vermesinin yanı sıra fiyatı da benzerlerinin çok aşağısında. 8490 Euro ücretli Lighting Design masterı.

Şu an öğrenci olsam seçeceğim masterlardan biri kişisel olarak da Lighting Design olurdu. Neden derseniz, madde madde yanıtlayayım:

  • Lighting Design Politecnico di Milano gibi köklü bir devlet üniversitenin bünyesinde. Teknik üniversiteli olmak her zaman bir prestijdir. Tasarımın yanı sıra size teknik bilgi verir. İtalya’nın en eski teknik üniversitelerinden olan Politecnico di Milano CV’nizi güçlendirir.
  • Artık dünya oldukça rekabetçi. Bir sürü mimar, bir sürü iç mimar var. Farklılaşmak gerekiyor. Bu yüzden benim fikrim niş bir alan da uzmanlaşmak. Masterı genel değil de spesifik bir alanda yapmak.
  • Yazının başında da belirttiğim gibi Lighting design staj sağlayan bir master. Staj öğrencilere iş kapısı açıyor. Staj veren masterlar yasal olarak 1 yıl daha oturma izni veriyor. Bu izin sayesinde iş aramak için zaman kazanıyorsunuz veya staj yaptığınız yerde çalışmaya devam edebiliyorsunuz.

Lighting Design master programının başlangıç tarihi Ocak 2019. Detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Şimdiden herkese başarılar dileriz.

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Lighting design, Polidesign, Politecnico di Milano, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın