Rodin’in heykeli

Bu akşam “Kim 500 milyar ister?” programında şıklardan hangisi Fransız heykeltraş Rodin’in eseri değildir diye bir soru vardı. İnternetten arayınca asıl meşhur heykeli Düşünen Adam (İtalyanca adıyla il Pensatore)’ın Dante Alighieri’yi temsil ettiğini öğrendim.

Ünlü İtalyan yazar Dante Alighieri La Divina Commedia (İlahi Komedya) adlı eserinde öbür dünyaya bir yolculuk yapar. Yolculuk yazar 35 yaşındayken (kendi deyimiyle yolun yarısındayken) başlar. Önce cehenneme, sonra arafa ve ardından cennete gider. Bu yolculuğun başında Dante’ye milattan önce yaşamış Virgilio eşlik eder. Cennet bölümünde ise vefat etmiş aşkı Beatrice onunladır.

Dante 35 yaşına geldiğinde kendini karanlık bir ormanın girişinde bulur. Hayat üzerine düşünmeye ve “Neler yaptım bu hayatta? Neleri kötü, neleri iyi”  kendini sorgulamaya başlar. İşte Rodin’in bu heykeli Dante’nin cehennemin girişini temsil eden karanlık ormanın başında düşünme halini sembolize eder.

il pensatore di rodin ile ilgili görsel sonucu

Düşünen Adam – Rodin – Dante Alighieri

 

Düşünen Adam – Rodin

 

Bu arada Rodin’in sorusu ve cevabını merak edenleri de geri çevirmiş olmayalım.

Aşağıdakilerden hangisi Fransız heykeltraş Rodin’in eseri değildir?

Düşünen adam

Çömelen Kadın

Uyuyan Kadın

Yürüyen Adam

Doğru yanıt Uyuyan kadın olacaktır.

 

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Lisesi Anıları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın