İtalya vizesi nasıl alınır?

İtalya’ya kısa süreliğine seyahate gidecekler vize başvurusunu konsolosluğa gitmeden vize başvuru merkezlerinden yapabiliyor. 2 yıl öncesinde Ankara, İzmir ve İstanbul’da İdata Vize Başvuru Merkezi yetkiliydi. Artık Ankara ve İzmir’de VFS, İstanbul’da İdata resmi vize başvuru merkezi.

Vize başvurusu için ilk yapılacak şey randevu almak. Randevular VFS ve İdata web sayfası üzerinden alınıyor ve vize başvurusu için merkezlerine gidiliyor. Ben İtalya seyahatim için İzmir’den VFS’den randevu aldım. Randevuyu aldıktan sonra ekrana bir referans numarası gelecek, bu numarayı mutlaka not edin. Randevunuzla ilgili değişiklik yapmak isterseniz bu numaraya ihtiyacınız olacak.

Vize başvurusu için başvuru formu ve hazırlanacak evraklar listesini vize başvuru merkezlerinin web sayfalarından indirebiliyorsunuz.

Başvuru için istenenler: vize başvuru formu, pasaport fotokopisi (varsa eski vize sayfalarınızın, pasaportlarınızın fotokopileri), kimlik fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası (seyahat sürenizi kapsayan), gidiş-dönüş uçak rezervasyonu, konaklama rezervasyonu, seyahat amacınızı anlatan dilekçe, son 6 aylık banka hesap dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği, çalışan kişiler işyerinden izin dilekçesi, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi, işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu alıyor. Ben tüm bu belgelere ek olarak İtalya’ya okulun davetlisi olarak gideceğim için okuldan davet mektubu, davet mektubunu hazırlayan kişinin pasaport bilgisini de ekliyorum.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Gezi ve Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın