Sicilya’da Siracusa ve Ortigia (6)

Sicilya’da 2. günü Siracusa ve onun ucundaki minik ada Ortigia’ya ayırdık. Katanya’da arabamızla yola çıkıp kısa sürede Siracusa’ya vardık. Önce arabayla bir dolaşalım dedik ve şehrin belirli meydanlarında fotoğraf çektirerek, asıl zamanımızı daha çok methini duyduğumuz Ortigia’ya ayırdık.

Ortigia küçük bir ada olmasına rağmen, anakaraya köprüyle bağlı. Oldukça turistik bir kasaba olduğundan merkeze sadece residente kartı olanlar, yani orada ikamet edenler parkedebiliyor. Ne güzel bir uygulama! Hem trafik açısından, hem de yerli halkı korumak adına. Bizde olsa misafire önem verilir, hem de hengame yaşanır. (Cunda Adası’nda ailem yaşıyor, en çok oradan biliyorum.) Turistler için adanın tam girişine kocaman bir otopark yapmışlar. Sıcağın altında biraz yürümek gerekiyor. Sonra küçük butiklerin, özenli lokantaların bulunduğu yere geliyorsunuz.

Sık sık otel değiştirmek sizin için sorun değilse Catania yerine 1 gece Ortigia’da kalabilirsiniz. Benim tavsiyem bu olur. Ortigia adasında en çok dikkatimi çeken, büyük saksıların içine diktikleri çeşit çeşit kaktüsler oldu. Çöllerin sıkıcı ve yalnız bitkisi kaktüs, öyle özenli ve neşeli bir bitkiye dönüşmüş ki burada. Hem sokakları süslüyor, hem balkonları.

Ortigia sokaklarında hediyelik eşya satın alabilir, sanat atölyelerini gezebilir ve özellikle deniz mahsülü seviyorsanız görece uygun fiyata taze ve farklı güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Gidecek olanlara iyi tatiller dilerim 🙂

Siracusa atlı meydan

Siracusa Atlı Meydan

3

Çeşit çeşit kaktüsler her yeri süslüyor

7

Ortigia Adası

2

Sanatçı atölyeleri Ortigia

1

Ortigia galerileri

ortigia son

Ortigia Adası Anısı 🙂

6

Ortigia pesce spada kılıç balığı

4

Deniz mahsülleri carpaccio Ortigia

italyada.net, Vera Eğitim’in bloğudur. Firmamız İtalya’da Eğitim ve İtalyanca ders alanında hizmet vermektedir. Yazılarımızı link vererek paylaşmanızdan mutluluk duyarız 🙂

vera@veraedu.com, Bostancı Istanbul

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın