Trinacria’nın anlamı

Sicilya’nın sembolü trinacria eski bir mitolojik karakter. Bir kadın başının etrafından çıkan 3 tane bacak adanın üçgen şeklinden geliyor. Sicilya’da her hediyelik eşyacıda, saf kilden veya üstü boyalı, bir çok farklı boyutta bu hediyelin eşyayı görüyorsunuz.

Gittiğim yerlere has, duvara asılan, bulunduğu mekanı koruduğuna inanılan, bereket bolluk ve huzur getirdiği söylenen böyle hediyelik eşyaları çok seviyorum. En son Napoli’den minik camlardan kırmızı biber şeklindeki corno (boynuzlar) süsünden almış, hem eve hem de işyerime asmıştım. Şimdi Sicilia’nın sembölü olan trinacria şanslı duvarı süsleyecek.

İlk başta rahatsız edici bir hali olsa da trinacria baktıkça sevdiriyor. Ortadaki kadın başının etrafında başak yaprakları ve yılandan saçları var. Bu sembolün anlamını sizin için araştırdım ve aşağıdaki siteden faydalandım. İtalyanca bilenler için sayfanın linkini bırakıyorum:

https://www.vacanzesiciliane.net/trinacria/

Trinacria vera egitim sicilya.jpg

Trinacria Sicilia

Semboldeki kadın başının Yunan mitolojisindeki Medusa olduğu söyleniyor. Efsaneye göre Medusa muhteşem güzellikte ve ölümsüz bir kadındır. Ona bakan erkekleri bir anda taşa çevirme özelliğine sahiptir. Sicilya’da kadınlar bu heykelcikleri giriş kapılarının arkasına asarlar ve evlerine kötü göz gelmesini önlerler.

Bazı kaynaklara göre de bu sembol Anadolu topraklarında metal paralara basılmıştır. Güneş tanrısını temsil eder. Üç bacak ise yaz, kış ve bahardır. Asia Minore dedikleri Anadolu’dan Yunanistan’a, oradan da Sicilya’ya ulaşmıştır.

Vera Eğitim, İtalya’da Eğitim, Bostancı İstanbul vera@veraedu.com

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın