Sicilya yazı dizisi: Catania (5)

Sicilya’da ilk gün: Catania (Katanya)

Sicilia ile ilgili daha önceki yazılarım için bloğumuzun yazı arama kutucuğuna “Sicilya” yazarak sayfalara ulaşabilirsiniz.

Sicilia’da Katanya Fontanarossa havaalanına uçtuğumuzdan ve tatilimi sadece doğu kıyıları gezmek olarak planladığımızdan, il konaklama yeri ve ana merkez olarak Katanya’yı belirledik.

Otel ayarlama işi son 2 güne kaldığından istediğimiz nitelikte bir otel bulamadık. Her yer doluydu. Niyetimiz ana alışveriş caddesi ve Duomo gibi tarihi yerlere yakın uygun ve temiz bir otel bulmaktı. Katanya’nın alışveriş caddesi adını Etna yanardağından alan Via Etnea. Via Etnea’ya oldukça yakın Palazzo Manganelli’de kaldık. Odamız oldukça eski ve benim için en önemli kriterlerden biri olan “ışık”sızdı malesef. Fakat Etna yanardağını da gören kahvaltı terası ve konumunun çok da fena olmaması bir şekilde idare ettik. Gidecek olanlara önerim Katanya’da daha uygun fiyatlı daha güzel oteller var. Milano’ya göre Sicilia’nın ucuzluğu hemen farkediliyor.

İlk gün tarihi Duomo meydanı, Catania Üniversitesi ve gürül gürül akan çeşmenin yer aldığı balık çarşısı civarında dolaştık. Via Etnea’da vitrinlere bakıp kahve molası verdik. Akşam yemeğimizi daha sonra Catania’nın en yüksek puanlı yeri olduğunu farkettiğimiz fast food balıkçısında yedik.

Kağıt külahın içinde kılçıklı veya kılçıksız balık ve deniz ürünleri seçenekleri sunan kızarması, soğuk ahtapot salatası vb gibi mezeleri, yüksek bar tabureleri ile farklı, taze ve güzel bir deneyim oldu.

Katanya genel olarak karanlık bir şehir. Eşimle bana Cenova’yı hatırlattı. Siyahi göçmenlerin çok olduğu, genelde parklarda öbek öbek toplandığı bir kent. Fakat benim gibi İtalyan kültürüne tutkunsanız, Catania da size çok güzel gelecektir. Bir güzel aldente makarna yemek, bir kadeh Nero d’Avola kırmızı şarap veya Aperol içmek, raffinato vitrinlere bakmak, sokakta bir su şırıltısı veya bir güzel müzik duymak. İtalyanların bu dolce vita’sı ister kuzey olsun, ister fakir güney kenti, her yerde hissediliyor.

Catania’da görülecek yerlerden bir tanesi de Via Etnea üzerindeki,

yokuşa kurulu, yüzü güneşe bakan güzelim park Giardino Bellini.

giardini bellini

Giardini Bellini

Katanya’da farklı günlerde zamanımız olsa da Francesco d’Assisi ve Federico II di Svevia meydanlarını göremedim. Muhtemelen sadece İtalyan Edebiyatı bilenlerin ilgisini çekecek, bu yüzden çok da turistik olmayan bu meydanları umarım bir dahaki gidişimde görür, bir fotoğraf çektiririm. Federico II di Svevia, nasıl Floransa’da Medici ailesi varsa onlar gibi sanata ve edebiyata önem veren 1200li yılların Sicilia’sının önemli krallarından (duca).

20180613_191041.jpg

Filli meydan

 

20180613_191027.jpg

Duomo meydanı Catania

 

20180613_192011.jpg

Meşhur Scirocco Balık Lokantası, Catania balık çarşısı

çeşme.jpg

Yarın Siracusa ve Ortigia var, görüşmek üzere, ciao!

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın