Sicilya’nın yerel lezzetleri (4)

Sicilya’da nereleri gezdiğimizi anlatmadan Sicilia mutfağına özel, bu adaya geldiğinizde mutlaka tadılması gereken lezzetlerden bahsedeceğim.

Öncelikle Sicilia’da deniz mahsülü bol. Neredeyse bütün kafelerin menüsünden deniz mahsüllü bir yemeğe rastlıyorsunuz. En basiti sandviççide bile karidesli panini bulunuyor. Bizim gibi deniz mahsülü seven bir çift için oldukça güzeldi. Taze, ucuz ve lezzetli. Bununla ilgili ayrıca bir yazı yayınlayayım burada detaya girmeyeyim.

Sicilia’nın en meşhur yemeklerinden biri Arancini. İçi kıymalı, patatesli, peynirli, bezelyeli olabilen bir çeşit içli köfte gibi topçuklar.

arancini-rice-balls.jpg

Bir diğer yerel lezzet Cannoli tatlısı. Her yerde Cannoli var. Dışı kıtır hamur içinde krema var. Fıstıklı ve çikolatalı olanlarını da gördüm. Şam fıstığı Sicilya’da da oldukça yaygın. Kahvaltıda bile Cannoli bulabiliyorsunuz. Bir keresinde de içi dondurmalı olanı yedik. Dondurmayla aram olmamasına rağmen en çok onu beğendim.

Cannoli

Cannolo

 

Cannoli al gelato di pistacchio

Cannolo al gelato di pistacchio

 

Sicilia’ya özel bir diğer yerel lezzet ise Granite. Adana’ya gidenler bilir. Onların bici bici dedikleri gibi bir tatlı/dondurma. Aslında tamamen buzdan meyveli bir yiyecek. Ben fazla soğuk ve buzlu şeyler sevmediğimden bana hitap etmedi ama eşim sürekli bunlardan yedi. En çok tavsiye edilen limonlusu. İtalya’da limonlu dondurmalar hep beyaz, hiç sarı olmuyor. Bir garsonla sohbet ederken neden böyle dedim. Önce şaşırdı soruma. “Sonra da limonun suyu sarı mı?” dedi. “Beyaz” dedi. “Dışı sarı” dedi. Bizde boya falan kullanıyorlar herhalde dedim içinden.

Granite alla pesa e al limone

Granite al limone e alla pesca

İşte Sicilia’nın en bilindik yere lezzetleri bunlar. Sicilia’da ne yesek? derseniz yazımı okuyabilirsiniz. Sicilya’ya gideceklere iyi tatiller ve şimdiden afiyet olsun.

http://www.italyada.net Vera Eğitim’in bloğudur. Yazıları referans göstererek paylaşabilirsiniz. vera@veraedu.com 0216 504 20 12

 

 

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın