Sicilya’da otopark ve otoban geçişleri (3)

Sicilya tatilinizde araba kiralamayı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun!

Fiat 500’ümüzle havaalanından yola çıkıp Katanya merkezdeki otelimize doğru ilerlemeye başladık. Otelimizin otoparkı olmadığından yakınlarda otopark aramaya başladık. Sokaklarda ve meydanlarda araba park yerleri var. Boş bulduğumuz bir yere dörtlüleri yakıp parkedip resepsiyondan bilgi istedik.

Yerlerdeki çizgilerin anlamları şuymuş:

Beyaz çizgili yerler – bedava (gratis)

Sarı çizgili yerler – handikapı olanlar için (portatore di handikap)

Mavi çizgili yerler – ücretli (a pagamento)

Parkettiğimiz yerin engelli yeri olduğunu anlayıp (zaten boş bulmamız kuşku uyandırmıştı) mavi çizgili bir yer aramaya başladık.

Park çizgileri.jpg

Mavi çizgili yere aracınızı parkettikten sonra sokağın köşesindeki makinadan bilet alıyorsunuz. Katanya’dakinde tek seçenek vardı. Basıp aldık. Plaka vs. girmek gerekmedi. Gece 2’ye kadar geçerli olan akşam bileti verdi. Eğer arabayı çıkarmayacaksak sabah 8’de gelip tekrar bilet almak gerekiyordu. İlk gün görevimizi başarıyla tamamladık. Sabah erken kalkıp bileti camın önüne koyduk.

Otopark fişi biglietto.jpg

Gece için 1, gündüz için 3 Euro ödedik. Ertesi gün Siracusa’nın Ortigia kasabasına gittik. Ortigia oldukça turistik bir adacık. Siracusa’nın ucunda ana karaya köprülerle bağlı turistik bir kasaba. Burada boş otopark çoktu, bir yandan her yer turist dolu kalabalık. Arabalar dönüp duruyor. Bir deneyelim dedik. Parkedince farkettim ki arabaların camında “residente” kartı var. Yani merkez sadece orada oturanlara ayrılmış. Adanın çevresini dönüp dolaşıp tam adanın girişinde büyük bir kapalı otopark gördük. Arabamızı buraya parkedip yine aynı sistem (bu sefer süre seçmemizi sordu) bilet alıp camın önüne koyduk.

Ortigia gibi turistik yerlerde merkezin sadece oturanlara ayrılması, dışardan gelenlerin bu arada kalabalık oluşturmaması ne kadar güzel bir uygulama. Keşke bu Cunda Adası’ında da olsa mesela. Biz her ne kadar sıcağın altında merkeze yürümek zorunda kalsak da bu uygulamanın çok önemli olduğunu düşündüm. Düzen çok önemli şehirler için.

Uzun lafın kısası Ortigia, Taormina gibi turistik yerlerde merkeze park edemiyorsunuz. Yaklaşık 1 km uzaklıktaki geniş otoparkları bulup buralara parkedebiliyorsunuz.

Catania’da geçirdiğimiz 2. gece uykuya dalınca sabah arabamızda ceza fişini bulduk. 5 dakika ile kaçırmışız! Tüh!  Trafik cezası multa.jpg

25 Euro’luk cezayı ilk 5 gün içerisinde öderseniz %30 indirim uygulanıyor. Otopark cezasının ödenmesiyle ilgili ayrıca bir yazı yazabilirim. Ama sizi de fazla sıkmak istemem. Özetle diyeceğim o ki İtalyan hükümeti para cezasını bizden almamak için elineden geleni yaptı:) Ödeyene kadar canımız çıktı. Önce resepsiyondan yardım istedik.

İlk tepki boşverin ödemeyin oldu:)!Olur mu kiralık araba vs dedik.

Size verelim, siz ödeseniz olur mu dedik. Hiç yüz vermediler. Formu dolduralim dedik. Yanaşmadılar. Nereden ödeyeceğiz diye sorunca bilet satan Tabacchi’lerden ödenebileceğini söylediler. Ama asıl cezalar postaneye yatırılıyormuş. Postane’de uzun sıralar olurmuş. Postane zaten bayaga uzakta.

Önce yolumuzun üzerindeki Tabacchi’ye gittik. Kimlik istedi. Denedi uğraştı, EU olmadığımızdan muhtemelen ödemeyi alamadı. Sonra başka bir yerde bir otopark memuruna denk geldik. Ona dedik: “Size verelim cezayı ödeyelim.” O da başka bir belediyeye bağlı olduğunu, o otopark cezasında yetkisi olmadığını söyledi.

Rent a car firması sorularımız için 24 saat açık bir telefon numarası vermişti. Orayı aradık. Sadece trafik kazalarına baktıklarını, cezayı kendimiz ödememiz gerektiğini söyledi.

Öyle böyle derken arabayı teslim edene kadar cezayı ödeyememiş olduk. Aklımızda parayı rent a car firmasına verip kurtulmak. O da demez mi “Biz yapmıyoruz eskiden alıyorduk, artık olmuyor” diye.  Kiralama şirketinin sözleşmesinde de eğer trafik cezası yersen ve ödemezsen 50 Euro da ben keserim ekstradan diyor.

Neyse uzun lafın kısası biz o cezayı İtalya’da ödeyemedik. Fişin üzerindeki IBAN’a para göndermemizi söylediler de en son Türkiye’den SWIFT havalesi yaparak borcumuzu ödedik. Dekontunu da kiralama ofisinin verdiği emaile yolladık. İlk 5 güne yetiştik, indirimden faydalandık.

Son olarak otoban geçişlerinden de kısaca bahsedeyim. Bizdeki OGS gibi ZTL geçişleri var. Ama her otobanda bir de elden ücret ödeyebileceğiniz gişe bulunuyor. O yüzden Sicilya’da dolaşırken otobanları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Biz Catania ve Taormina arasında birkaç defa kullandık ve yaklaşık 1 ile 3.5 Euro arası küçük ücretler ödedik.

Sicilya’ya gideceklere şimdiden iyi eğlenceler, cezasız, güvenli araba kullanmalar!

italyada.net, Vera Eğitim’in resmi bloğudur. Yazıları referans göstermeden kullanmayınız. vera@veraedu.com 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın