Sicilya – Gezi Planlama (1)

4 günlük bayram tatilinde ne zamandır görmek istediğim Sicilya’ya gitmeye karar verdik. Önce tur ile mi gitsek dedik. Fakat tur programları çok yorucu olduğundan bundan vazgeçtik. Fazla koşturmadan, dinlenerek bir tatil geçirmek istiyorduk. İlk iş uçak biletlerine baktık. İstanbul’dan Catania’ya direk uçuş var THY ile. Biletler çok pahalıydı. Aktarmalı seçenekleri değerlendirelim dedik ve Malta üzerinden uygun bir bilet bulduk. Gidişte aktarma süresi 5 saat kadardı. Dönüş uçağı ard arda. Beklemeden, acele etmeden yetişecek şekilde. Eğer siz de 1 gün için yola ayırabilecek zaman yaratabiliyorsanız Sicilya’ya giderken Malta üzerinden aktarmalı uçaklara bir bakın derim.

Uçak biletlerini ayarladıktan sonra Sicilya’yı araştırmaya başladık. İtalyan Lisesi’ndeyken okuduğumuz bir sürü tarih ve edebiyat bilgisinden aklımda Etna yanardağı, Stromboli yanardağı, Boccaccio’nun Decameron hikayelerinden iyi niyetli köylünün büyük şehirde at satın alma hikayesinin anlatıldığı Palermo kenti ve hepimizin televizyonlarda bloglarda okuduğu kulaktan duyma Siracusa, Agrigento, Palermo, Katanya gibi şehirler vardı.

Biraz araştırma yaptıktan sonra adanın çok büyük olduğunu ve 3-4 günde her yeri görmenin mümkün olmadığını farkettik. Çocuksuz olacağımızdan ilk hedefimiz sakin kalmak, acele etmemek ve dinlenmek olduğundan adanın sadece doğu yakasını gezmeye karar verdik. Turlar 4 günde Sicilya’nın tamamını nasıl gezdiriyor düşünemiyorum. Yarımşar gün askeri bir tempo olsa gerek. Tam tadını alacakken ayrılmak demek. Sabahları 6’da otobüse binmeye hazır olmak demek. Bir de adanın her tarafı size hitap etmeyebilir. Eğer tur ile gitmeyecekseniz size en çok hitap eden yerlere öncelik vermenizi tavsiye ederim.

Ekran Resmi 2018-06-20 09.42.51.png

Sicilya Adası üçgen şeklinde

Sicilya yazı dizinde size Sicilya’nın doğu yakasını anlatacağım. Neden doğu yakasından başladınız derseniz, onu da anlatayım. Çok sevdiğim bir arkadaşım Katanyalı. Uçak da Catania’ya vardığından fazla uzaklaşmadan adanın bize bakan kıyısını dolaşalım dedik. Arkadaşımın tavsiyesi de böyle oldu. Doğu yakasında Sicilia ile ana karayı ayıran Messina boğazı ile güneyde sahil şeridiyle ünlü Marina di Ragusa arasında dolaştık. Gördüğümüz kasabalar, Noto, Siracusa ve Ortigia, şaraplarıyla ünlü Avola (Nero d’Avola şarabı), Catania şehir merkezi, Aci Trezza (ünlü yazar Verga’nın kenti) ve muhteşem doğa güzelliğiyle en turistik yer olan Taormina.

Başlıyoruz Sicilya’yı dolaşmaya. Bir sonraki yazı Sicilya’da araba kiralamak.

 

İtalyada.net Vera Eğitim’in bloğudur. Yazıları link vermeden paylaşmayınız. Vera Eğitim, Sadece İtalya’da eğitim, vera@veraedu.com 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Lisesi Anıları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sicilya – Gezi Planlama (1) için 1 cevap

  1. Geri izleme: Sicilya'da Araba Kiralamak (2) - italyada.netitalyada.net

Bir Cevap Yazın