İtalya’da ışık yakalamak

Kurt Moser 30 yılını savaş resimleri çekerek geçirmiş bir fotoğtafçı. Şimdilerde ise devasa kamerası ile ışık yakalıyor. Ta ki Milano’da bir stüdyoda battaniyenin altındaki mükemmel kamerayı keşfedene kadar.

“Üç yıl önce şans eseri buldum. Ya da belkide o beni buldu”diyor 111 yıllık kamerası için. 1907’den kalma, 70 kilo ağırlığında, 2 metre yükseklikte olan kamerayı taşımak için iki kişi gerekiyormuş. Gördüğü andan itibaren kamerayı ne için kullanacağını bildiğini söylüyor fotoğrafçı.

Moser’ın kariyerinin yönünü çocukluğunda gördüğü manzara değiştirmiş: Dolomit dağları. Ve bulduğu eski kamerayı manzaranın güzelliğini yakalamak için mükemmel olacağını biliyormuş. Ama bu makina ile çekim yapmak çok zor olacaktı. Kamerayı restore etmiş ve uygun bir lens bulabilmek için neredeyse bütün dünyayı dolaşmış.

5 ayını karanlık odada geçiren Moser en sonunda başarıya ulaşmıştı.

“Benim için bir mucizeydi. Fotoğraf hala bende ve çok gurur duyuyorum” diyor.

Projesine kendini tamamen adıyan Moser şimdilerde işini bırakmış ve bu dev antik kamerayı asistanı ile taşıyor ve saatlerce karanlık odada çalışıyor. Bir fotoğrafın tamamlanma süreci 3 gün.

“Benim için başka tür bir yaşam tarzı yok. Bu bir aşk hikayesi, biraz çılgın olan.” diyor sevdiği işi yapan Kurt Moser.

Herkesin böyle çılgınca sevdiği işte çalışması dileğiyle. 🙂

Kaynak: https://www.aljazeera.com/indepth/features/catching-light-italy-180412074313280.html

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın