San Gimignano: Ortaçağın Manhattan’ı

San Gimignano’ya neden “Ortaçağın Manhattan’ı” dendiğini anlamak için, gün doğumunda etrafını çevreleyen tepelerin zirvesine çıkıp aşağıya doğru bakmanız lazım: Etrafı surlarla çevrili, 14 devasa kuleli ve Ortaçağ’dan bu yana hiç değişmemiş gibi duran bir şehir göreceksiniz. Aynı etrafı sularla çevrili modern Manhattan gibi, San Gimignano da coğrafi konumu, gökdelenleri andıran kuleleri ve 12. yüzyıldan kalma surları nedeniyle dış dünyadan bağımsızmış gibi görünüyor. Binlerce yıl önce bir Etrüsk köyü olan şehir, ismini Modeno Başpiskoposundan almış. Şehirdeki devasa ve diğer İtalyan şehirlerinin hiçbirinde olmayan kulelerin inşasına ise 1199 yılında başlanmış. O dönemde, şehirde yaşayan zengin aileler servetlerinin büyüklüğünü sergilemek için bu kuleleri dikiyormuş ve kule ne kadar yüksekse, diktiren aile de o kadar zengin demekmiş. San Gimignano’da bir dönem onlarca kule bulunsa da, günümüze sadece 14 tanesi ulaşmış.

Veba salgını nedeniyle 14. yüzyılda tamamen terk edilen ve sakinlerinin Floransa’ya göç ettiği San Gimignano, uzun bir süre “hayalet şehir” olarak kalmış. Ancak aynı nedenle, Ortaçağ’daki savaşların hiçbirinden etkilenmemiş. Nitekim günümüzde tüm şehir kelimenin tam anlamıyla Ortaçağ’dan çıkmış gibi görünüyor ve Ortaçağ mimarisi ve görünüşünü koruması dolayısıyla UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunuyor.

San Gimignano Gezilecek Yerler

Duomo: San Gimignano’daki ziyaretiniz ne kadar kısa olursa olsun, Sienese okulunun ünlü sanatçıları tarafından süslenen, Yeni ve Eski Ahit’ten hikâyeler anlatan muhteşem fresklere sahip olan katedrali ziyaret etmelisiniz: Santa Fina Şapeli. Ardından, zarif “Gül Madonna’sı” nı izlemek için hemen yanındaki Kutsal Sanat Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Kuleler: San Gimignano’nun manzarasının keyfini 360 derece çıkarmak ister miydiniz? Şehrin en uzun kuleleri olan Palazzo Comunale, Pinacoteca ve Torre Grossa’yı ziyaret etmeyi unutmayın. Zamanınız varsa kulelerin altındaki arkeoloji müzelerini de ziyaret edin.

Vernaccia Müzesi: San Gimignano’nun ünlü şarabı Vernaccia’ya adanmış bu müzenin birinci katında interaktif sergiler, zemin katında ise bölgede üretilen Vernaccia şarabını tadabileceğiniz (bardağı € 1 ila € 6 arası) bir tadım odası bulunuyor. Şarabınızın keyfini panoramik manzaralı terasında da çıkarabilirsiniz.

San Gimignano’ya Nasıl Gidilir?

  • Uçakla: Pisa veya Firenze Havalimanından otobüse binerek,
  • Trenle: Milano-Bologna-Firenze veya Roma-Firenze hattı üzerinde çalışan trenlerden birine binerek,
  • Otobüsle: Floransa ve Siena’dan düzenli şekilde kalkan otobüslerden birine binerek.

Otomobil kiralayarak gitmek isterseniz de, Motorway A1 üzerinden Milano-Roma yolunu takip etmeniz ve POGGIBONSI NORD çıkışından San Gimignano tabelalarını görene dek devam etmeniz gerekiyor.

Yazı kaynak: http://www.italyaucakbileti.com/ortacagin-manhattani-san-gimignano/

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın