Lorem Ipsum ne demek?

lorem ipsum.jpg

Lorem Ipsum grafik tasarımcılar, web tasarımcılar, reklamcılar ve genel olarak medya dünyasının aşina olduğu bir söz kalıbı. Hangi metnin geleceğini bilmeyen tasarımcılar görselleri tasarlarken, metin gelecek yerlere bu yazıyı yazıyor.

latino-dizionario.jpg

İtalyan Lisesi’ndeyken Latince en önemli derslerimizden biriydi. En çok ikmale kalınan, en çok zorlanılan. Hem ezbere dayanan, hem de mantığa dayanan. Aslında bilmece gibi, o zamanlar zorlansam da bugün çok zevkli bulduğum bir dersti Latince. Amacımız bize verilen 1 Latince paragrafı İtalyanca’ya tercüme etmekti. Elimizde kocaman sözlüklerle girerdik sınava. Latince sondan eklemeli bir dil. Aynı Türkçe gibi. Düşünürseniz oldukça zor. İsmin halleri var. Örneğin kapı, “Kapıyı” olurken, ağaç, “Ağacı” oluyor. Sonu -ı ile biten ortaya y harfini alıyor. Sonu ç ile biten C’ye dönüşerek yanına ı alıyor. Oysa kalem sadece “İ” alıyor, “Kalemi” olurken. Bunun gibi bir sürü kurallar, kelimenin hangi halde olduğunu bulmaya çalışma, çekimli halde yalın hale geçebilme ki sözlükte doğru arayabil kelimeleri.

4 yıl Latince eğitiminden sonra Lorem ipsum kelime grubunun Latince olduğunu tahmin etmek zor değil. Ama yine de ne anlama geliyor dendiğinde yorum yapması zor. Detaylı araştırdığınızda bu kelime grubunun kendi başına bir anlamı olmadığını, fakat Cicerone’nin acı (dolorem) üzerine yazdığı bir eserinden bir alıntı olduğunu farkediyorsunuz. Lorem kelimesinin aslında Dolorem kelimesinden geldiği de belirtiliyor.

23 Nisan tatiline girmeden sizlerle bir genel kültürü yazısı paylaşalım dedik, herkese şimdiden iyi haftasonları!

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Latince, İtalya'da Eğitim, İtalyan Kültürü, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın