Chianina

Daha önce “Calcio Fiorentino” yazımızda bahsettiğimiz İtalyanların meşhur sığır tipi Chianina’dan bahsedeceğiz bugün.

6815d35fe94ecdf68d9e97ec448e596c

Görsel kaynak: pinterest.com/pin/527273068859007139/?lp=true

Görüntüsü ne kadar heybetli değil mi? Toscana bölgesinin önemli sığır tiplerinden Chianina “Bistecca alla fiorentina” yapımında kullanılıyor. Yani Floransa usülü biftek bu inekten elde ediliyor. Floransa’ya götüren bütün tatil acentalarının mutlaka yenmesi gereken diye tavsiye ettiği bistecca alla fiorentina gerçekten çok lezzetli bir et.

İnce ince kesilip sunuluyor. Adına tagliata da deniyor.

Ülkemizde Steakhouse – butcher tarzı restoranların popüler olduğu bugünlerde gerçekten lezzetli bir et yemek için tuzlu bir hesaba katlanmak gerekiyor.

Uzun lafın kısası İtalya’ya giderseniz, Chianini tipi sığır görmeye bakın, bu farklı çeşit sığırla fotoğraf çektirin. O da olmazsa en azından bistecca alla fiorentina’dan mutlaka tadın.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın