Ipse dixit

Bugün Carpe Diem dediğimizde artık anlamını bilmeyen yok. Günü yaşa, anı yaşa anlamına gelen latince sözü “boşver takma, hayatı yaşa” anlamında kullanıyoruz.

Ipse dixit de en az Carpe Diem kadar ünlü bir söz. Birebir tercümesi “O öyle dedi”. Anlamı ise “Öyle. Değiştirilemez. Tartışılamaz.” Bu söz Ortaçağ’da kullanılırmış.
O diye kastedilen gizli özne Aristo’dur, lafı söyleyen ise ortaçağ dayatmacı zihniyeti.

Aristo’nun dünya için evrenin merkezi demesinden sonra, Ortaçağ kilisesi ve engizisyon bu sözü benimseyip, sahiplenmiştir.

Çünkü onlara göre evrenin merkezi kilisedir, kimse bunun aksini iddia edemez.

Kilise her konuda Aristo’nun dediklerini nihai gerçek olarak kabul etmiş ve Aristo’nun dediğinden farklı bilgilere giden yol bu cümle ile kapanmıştır.

Ipse dixit günümüzde de karşı konulamaz, tartışılamaz anlamında kullanılır 🙂

Vera Eğitim, İtalya’da Eğitim ve İtalyan Kültürü,

Bostancı İstanbul, vera@veraedu.com

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Latince, İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyan Kız Orta Okulu, İtalyan Lisesi Anıları, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın