Fleur De Sel nedir?

Biliyorsunuz bir iki gün önce sizlerle bir kek tarifi paylaşmıştık.

Farklı bir kek tarifi

Malzemeler arasında bulunan Fleur De Sel hakkında detaylı bilgi vermek adına denemeklazim.net isimli siteden bulduğumuz yararlı bir yazıyı paylaşmak istedik sizlerle:

” Tatlı tuzlu kombinasyonları seven damaklardansanız, üzerine bir de ucundan gastronomiyle ilgileniyorsanız Fleur de Sel’i muhakkak duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bir saniye!

Gözlerinizi kapatın ve bir tuzlu karamelli tart yediğinizi hayal edin, ilk önce damağınızda saniyelik bir tuzlu tat, sonrasında hem yumuşacık karamel hem de tart hamurunun o ağızda dağılan dokusu, sonrasında tekrar karamelle harmanlanmış bir tuz tadı. Enfes…!

DSC_0235-760x507

Kaynak: Didar Zeytun – Fleur De Sel:Tuzların Tanrısı

İşte! O ikinci tuz tadını net bir şekilde hissedebilmeniz için tuzlu karamelli tartta, yapısı sebebiyle kolayca erimeyen bir tuz kullanılmış olması gerekiyor. O istenilen lezzeti veren nadir tuzlardan bir tanesi de Fleur de Sel. Zaten dünyanın en değerli tuzlarından biri olarak anılmasının iki sebebinden bir tanesi nem seviyesi (böylece kolay kolay erimemesi) bir diğeri ise hasat edilme yöntemi.

Fleur de Sel aslında önemli bir kısmı Fransa’nın batısında, Atlantik’e bakan kıyılarında yer alan Guerande bölgesinden elde edilen ve sadece elle toplanan bir tuz. Her ne kadar Portekiz, Brezilya ve İspanya gibi bölgelerden de toplanıldığı bilinse de, Guerande bölgesinden toplanan tuzun tadına hiçbirinin erişemediği söyleniyor. Ben sadece Guerande bölgesinden olanı denediğim için objektif bir karşılaştırma yapamayacağım ne yazık ki.

Bu güzel tuzun hasat edilmesi ise oldukça zahmetli, tuzlu okyanus suyu ilk önce bir bölgeye taşınıp, içerisindeki istenmeyen şeylerden arındırılıyor sonrasında ise su kısmen buharlaştırılıyor. Daha sonra bölgedeki tuz, bu iş için özel dizayn edilmiş tırmıklarla yine bu işin uzmanı olan kadınlar tarafından toplanıyor. İşin ince kısmı ise toplanan tuzun sadece üst tarafının alınıyor olması, alt kısma geçildiği zaman tuzun kalitesi ve tadı olumsuz olarak etkileniyor.

Bu tuzun bir diğer ismi olan “Denizin Çiçekleri” de aslında tuzun fiziksel formuyla da oldukça uyumlu çünkü Fleur de Sel normal bir tuza göre biraz daha köşeli ve kristal formuyla uzaktan bakıldığında beyaz ufak çiçekleri andırıyor. Her ne kadar kaya tuzuna biraz benzese de renginin eskimiş beyaza benzer (kaynaklarda gri diye adlandırılıyor ama bence “eskimiş beyaz” bu tuzun rengini daha iyi tanımlıyor) bir renkte olması sebebiyle ayrıştırmak biraz daha kolaylaşıyor. ”

Kaynak: https://denemenlazim.net/fleur-de-sel-tuzlarin-tanrisi/

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Gastronomi, Genel, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın