Punik savaşları

Antik çağın en kanlı ve en uzun savaşlarından biri Prima Guerra Punica yani ilk Punik Savaşıdır. Bu savaş eski Roma ve Kartaca arasında tesadüf eseri başlar. Milattan önce 200′lü yıllarda Sicilya Adası Kartacalılara aitti. Messina boğazında ise İtalik kökenli halk Mamertini yaşıyordu. Mamertini Siracusa’nun tehditiyle karşılaşında  Roma’dan yardım ister. Roma da ordularını Messina boğazına gönderir. Kendisine saldırıldığını  düşünen Kartacalılar ordularını hazırlar ve Roma’ya karşı çıkarlar. Roma ordu ve donanmaları hem Siracusa’yı hem de Kartaca’yı yener ve Sicilya’yı ele geçirir. İki tane gemi savaşı Romalıların geliştirdiği CORVO adı verilen bir tahta makina sayesinde kazanılır. Havaya giren Romalılar 2 tane donanmayı da Kartaca’ya yani Afrika’ya gönderir. Fakat fırtına yüzünde bir gemilerini kaybederler. Romalılar Kartaca’yı küçük görmekte yanılmıştır. Diğer donanma ise mağlubiyete uğrar ve Romalıların başındaki Attilio Regolo esir edilip öldürülür.

Bu savaş antik çağın en uzun ve en sert savaşı olarak tarihe geçmiştir.

İkinci Punik Savaşı İspanya işgali dolayısıyla başlar. Kartacalıların meşhur komutanı Annibale (Hanibal) Romalıları bayağı bir uğraştırır. İlk başta kazansalar da sonunda Roma zaferi elde eder. 3. Punik Savaşı ise Kartaca’nın tamamen son bulması ve Roma’nın Yunanistanı işgal etmesiyle son bulur.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Genel, İtalya'da Eğitim kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın