Ferragosto

Eğer İtalya ile iş yapıyorsanız bilirsiniz. İtalyanları Ağustos ayında yakalamak pek mümkün değildir. Emaillerinize geç de olsa cevap alabilirseniz şanslısınız. Telefonlara çıkmazlar, telesekreter dışında bir canlı ses duyuyorsanız yine şanslısınız. Çünkü Ağustos ayı İtalyanların tatil zamanı: yani Ferragosto’ları.

Ağustos ayında bütün okullar, firmalar kapalı olur. Bazıların 2. ve 3. haftası tatile çıkarken, bazıları ilk 3 hafta, bazıları son 3 hafta, bazıları ise komple 4 hafta boyunca tatil yapar. Bu tarihte İtalyanların hepsi deniz kenarlarına, dinlenme köşelerine çekilir.

Ferragosto kelimesi nerden geliyor biliyor musunuz? Taa milattan önceRoma İmparatoru Augusto Dönemi’nden. Ferragosto, “Feriae Augusti” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Feriae dinlenme, tatil anlamına gelir latincede. Augusti ise Augusto’nun. Yani Augustus’un tatili. Bu dönem aynı zamanda tarım ürünlerinin toplanması ve bereketli ürünler festivali olarak kutlanırdı. Ve bu festival tam 15 Ağustos’ta yapılırdı.

Günümüzde ise neredeyse bütün Ağustos kutlanıyor. Ağustos ayı geldiğinde İtalyanlarla çalışanlara sabır, İtalyanlara ise Buon Ferragosto! diliyoruz:)

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın