Altaris

Latin Edebiyatı derslerinde “altare” kelimesi sıklıkla geçer. Latincesi altaris, İtalyancası altare olan bu kelimenin sözlük anlamı mahşer diye geçer. Oysa latin edebiyatı derslerinde anlatılmak istenen kelime anlamı farklıdır. Öğrenciler altare kelimesi geçtiğinde ne olduğunu anlamakta zorluk çekiyorlar.

Bodrum kalesi’ni gezerken SUNAK diye çevrilen altare örneğini gördüm ve hemen resmini çektim. Eski Roma’da, çok tanrılı dinler zamanında yani milattan önce halk yemeğe başlamadan bir tabak hazırlar ve altare’nin üzerine koyarmış. Altare’nin üzerinde taptıkları tanrıların heykelleri dururmuş. Yani önce tanrılarına yemek ikram ederler sonra sofraya otururlarmış. Altare’nin önünde tanrılarına dua eder ve bereket dilerlermiş.

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın