Milan Fashion Week’te çalışan Ece’den haberler

Polimoda Floransa’da üniversite 1. sınıfta okuyan öğrencimiz Ece, kendi çalışkanlığı ve azmiyle Milano Moda Haftası için iş buldu. Okul da bu küçük yaşta, bu başarısını takdir ederek ona izin verdi. Biz de Ece Piriştine ile gurur duyuyoruz ve sizlerle ilk ağızdan Ece’nin Milan Fashion Week gözlemlerini paylaşıyoruz:

FullSizeRender 10

Yoğun geçen moda ayının 3. Haftasında, Milano Fashion Week’i geride bıraktık. Ben de bu süre içinde Milano’da bir PR ajansında kısa süreli bir staj yaparak, bazı defilelere katılma şansı yakaladım. 

Negri Firman PR&Communication şirketinde, 3 hafta geçirdim. Fashion weekten önceki ilk 2 hafta hazırlık çalışmaları için ve fashion week haftası defilelerde çalışarak geçti.

Arthur Arbesser, Elisabetta Franchi ve Ujoh defilelerine; Alessandro Enriquez, Coliac, Futuro Remoto ve Manuel Facchini sunumlarına katılabildim.

IMG_5930 2

Çoğu kişi sadece koleksiyondaki parçalara, modellere dikkat edip, hep defileler öncesinde yapılan hazırlıklara, backstage’de kaç kişinin 15 dakikalık defileyi hazırlamak için ne kadar çok çalıştığını görmezden geliyoruz. 

IMG_5933 2

Öncelikle basit gibi görünse de yaptıkları şey, bence en önemli iş PR ajanslarına düşüyor. Defileye kimlerin katılacağı, basın ve fotoğrafçıların çağrılması, defile sonrası raporları derken, upuzun bir görev listesi çıkıyor. Kısacası ne kadar güzel bir koleksiyon oluştursanız da, P&R güçlü olmadıkça yine bir başarı yakalayamazsınız.

IMG_6056 2

Daha sonra prodüksiyon şirketleri var sırada, bütün runway tasarımı, atmosfer onlara kalıyor. Öncelikle koleksiyona uygun runway yaratmak için, kreatif bir araştırma süreciyle başlıyorlar. Daha sonra, sahne kurulumu, ışık ayarlamaları gibi her detayın ayarlanması için defileden 1-2 gün önce tüm hazırlıklara başlıyorlar.

FullSizeRender 9.jpg

Tabiki saç, makyaj ekiplerini de unutmamak lazım. Defile öncesi kaç tane modelin saçını, makyajını mükemmel bir şekilde yapmaktan sorumlu olan.

FullSizeRender 12

Gerçekten yoğun geçip, diğer yandan da 1 hafta boyunca sınırsız eğlendiğiniz yer olarak tanımlayabilirim, moda haftalarını. Backstage’teki telaş, defilesi sırasındaki heyecan, defile after partileri ve geri kalan her şeyiyle sizi çalışmaktan çok eğlendiriyor.
FullSizeRender 13.jpg

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Digital Productions, Fashion business, Fashion Buying, Fashion Design, Fashion management, Fashion Styling, Polimoda, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın