İtalya’da mühendislik eğitimi

 

milano cattedrale duomo.jpgİtalya’da mühendislik eğitimi denince akla 2 tane üniversite gelir. Bunlar ülkemizdeki gibi teknik üniversitelerdir. İtalya’daki en iyi teknik üniversiteler:

Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino’dur. Her ikisi de devlet üniversitesidir. Ücretler yıllık 800 – 3500 Euro dolaylarındadır. (İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürer) Politecnico di Milano’daki bütün mühendislik bölümleri İtalyanca’dır. Oysa Politecnico di Torino’da aşağıdaki bölümler İngilizce olarak verilmektedir:

Automotive Engineering

Mechanical Engineering

Electronic and Communications Engineering

Computer Engineering

Milano finans ve moda şehriyken, Torino sanayi şehridir. Torino’da konaklama imkanları daha çeşitli ve daha uygun fiyatlıdır. Her iki şehir de birbirine oldukça yakındır.

Her ne kadar İtalya sanat ve tasarım bölümleriyle öne çıksa da (ne de olsa Rönesans’ın doğduğu ülke) son yıllarda mühendislik ve tıp eğitimleri için de tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü İtalya bir çok avantaj sunmaktadır. Coğrafi yakınlık, sık ve ucuz uçak bulma imkanı, saat farkının az olması, yaşam kültürünün benzemesi ve Akdeniz ülkesi olması en önemli gerekçelerdir.

Her iki okul da sınavla öğrenci almaktadır. Sınava İtalya’da girilir.

Bir de güncel ve önemli bir bilgi verelim. Konsolosluk bu seneden itibaren eğitim vizesi alırken aylık yaşam bütçesi olarak 900 € beyan edilmesi şartını koydu. Yani bankada 1 yıllık masrafınız yaklaşık 11 000 € göstermeniz gerekmektedir.

İtalya’da İngilizce mühendislik eğitimi için daha detaylı bilgi almak isterseniz formu doldurabilirsiniz. Bütün öğrencilere başarılar dileriz. Vera Eğitim, İtalya’da Eğitim konusunda uzman danışmanlık firması, vera@veraedu.com

 

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı Automotive engineering, Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Devlet Okulları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın