Eneide

eneide-dami-editore

Eneide; Dami Editore tarafından basılan ünlü Latin şair Virgilio’nun eseri.

Türkçe edebiyat derslerinde İlyada ve Odissea destanlarını okuyoruz, herkesin Homeros adına aşinalığı var. İtalyan Edebiyatında ise Homeros yani “Omero” ile beraber Virgilio da okutuluyor.

I classici yani eski latin şairler kendilerine hep Yunan edebiyatını ve yazarlarını örnek almışlar. Milattan önce yaşamış olan Latin şair Virgilio da Eneide aslı eserinde Iliade ve Odissea’dan ilham almış. Eneide, Truva Savaşından sonra Troia’dan kaçan bir Truvalı olan Enea’nın maceralarını anlatır. Romalılar köklerinin mitolojik bir kahraman olan Enea’ya dayandığına inanır ve bununla gurur duyarlar. Efsanede Roma’yı kuran ikizler Romolo ve Remo, Enea’nın soyundan gelir.

Dami Editore kitabı basitleştirmiş, görselleştirmiş ve daha akıcı bir hale getirmiş. İtalyan Lisesi’nin birinci sınıf müfredatında yer alan Virgilio ve Eneide artık bu kitaptan okutuluyor.

Kitap ülkemizde satılmıyor ama İtalya’dan 12.5€’ya almak mümkün. Aynı yayımevinin Dante’nin İlahi Komedyası ve Omero’nun Iliadesi kitapları da bulunuyor. Okuması ve anlaması kolay, aynı zamanda tarihi kültürel bir zenginlik. Mitoloji sevenler için eşsiz.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalyan Edebiyatı, İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın