Caffè

Eskiden ofis Nişantaşı’ndayken sabah 9- 10 civarı, Teşvikiye Caddesi’nden yürüyerek ofise gelirdim. Dükkanlar yeni yeni açılırken, sokaklar bomboş sessiz Nişantaşı’nın tadını çıkartırdım. Koşturmacasız güne başlamayı severim. Yıl 2010. Caffè Nero’dan küçük boy cappuccinomu alıp ofise gelmek güne mutlu başlamama yeterdi. Şimdi ofisimizde kendi öğüttüğümüz çekirdeklerden kendi kahvemizi yapıyoruz ama yine dışarda kahve alacak olursam en çok Caffè Nero’yu seviyorum.

Ekran Resmi 2018-02-18 17.31.12.png

Caffè Nero, adı İtalyan kendisi İngiliz bir kahve markası. 1997 yılında Gerry Ford tarafında kurulmuş.

Caffè deyince İtalyanların aklına espresso geliyor. İtalyan Kültürünün en önemli parçalarından biri olan kahve çeşitlerini tanıyalım:

macchiato: azıcık süt ile yapılan espresso

lungo: nerdeyse tam dolu fincan espresso

ristretto: daha az su, daha güçlü kahve

freddo: buzlu kahve

corretto: likörlü kahve

caffelatte: sıcak süt, azıcık kahve

cappuccino: süt köpüğü olan kahve

Son bir tavsiye var, kahve çeşitlerini aktardığım Progetto Italiano kitabında şöyle diyor: “Öğlen yemeğinden sonra cappuccino yerine bir espresso söyleyin.” İtalyanlar için yemekten sonra cappuccino içmek düşünülemez bile. İtalyanların da dediği gibi “cappuccio” sadece sabah kahvaltılarında içilir. Oysa espresso günün her saatinde.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'daki Okullar, İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın