Milano Bergamo Havaalanı

Geçtiğimiz hafta Milano’ya Pegasus ile Bergamo Havaalanı üzerinden gittik. Bergamo havaalanının diğer adı Orio al Serio. Sanıyorum ağırlıklı ucuz uçaklar bu havaalanını kullanıyor. Milano’nun diğer 2 havaalanı Malpensa ve Linate. Malpensa ana havaalanı en büyük olan, Linate ise merkeze en yakın olan.

Bergamo ya da diğer adıyla Orio Al Serio havaalanı İtalyanlar arasında pek bilinmese ya da tercih edilmese de ben çok memnun kaldım. Pegasus’un bu dönem uçak biletleri 100 Euro civarınaydı. Oldukça uygun. Ayrıca indirim zamanı şu an Milano’da. İtalya’ya gitmek için çok güzel bir dönem. Şansınıza hava da yağışlı değilse daha ne olsun.

Bergamo Havaalanından Milano merkeze (Stazione Centrale) otobüsler var. Yaklaşık 1 saat sürüyor. Havaalanı zaten küçük. Hemen kapısına çıktığınızda bir sürü firma sizi karşılıyor. Biz “Autostradale” olanı tercih ettik. Fiyat farkı olduğunu sanmıyorum. 1 kişi 5 Euro. Eğer gidiş dönüş alırsanız hatta 10 Euro yerine 9 Euro. En son Malpensa havaalanına taksiyle 100 Euro ödediğimizi düşünürsek bana çok uygun geldi bir saatlik yolculuk ücreti.

autostradale stazione centrale.jpg

www.autostradale.it

Havaalanından tam çıkarken hoş bir sandviççi var. Yol uzun, uçaktan inmişsiniz. Binmeden bir panino ya da bir focaccia ile su alıp otobüse binmenizi tavsiye ederim.

Dönüş için de bu havaalanıyla ilgili birkaç not yazmak isterim. Hem kendim için de not olur, bakarım. Dönüşümüz de çok rahat oldu. Yine Stazione Centrale’den otobüse bindik. 45 dakkada Bergamo’ya vardık. Havaalanı küçük fazla kalabalık yoktu. Tax free yapmak isteyenler için Dogana hemen girişte. Sıra yoktu. Herşeyi kolay yani. Biz biraz erken vardık. Oyalanacak dükkan yoktur diye düşünmemde yanılmışım. Carpisa, Parfois gibi aksesuar dükkanları, aklı kalan ama almayanlar için Furla ve benim gibi kırtasiye tutkunları için Legami’nin kocaman dükkanı vardı. Yalnız pasaport kontrolü en sonda. Yani bütün dükkanları geçtikten sonra. O yüzden fazla yayılamıyorsunuz. Hep kafanızda şu pasaport kontrolünden geçsek de öyle baksak telaşı. Pasaportu geçince de bütün dükkanlar bitmiş oluyor. Son bir cappuccino içebileceğiniz bar ile İtalya’ya veda ediyorsunuz 🙂

Bergamo ya da diğer adıyla Orio al Serio havaalanı benden tam not aldı. Bir sonraki uçuşlarda da tercih edeceğim.

http://www.milanbergamoairport.it/it/

italyada.net, İtalya’da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim’in bloğudur.

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın