SARDUNYA ADASI’NDA 1 EURO’YA SATILIK EVLER

İtalya’nın sevimli, sessiz sakin kasabalarında gezerken oralarda yaşama hayali kuranların beklediği haber geldi. 1 euro’luk evleri, İtalya’nın Sardunya adasında bağlı Ollolai kasabasında bulmak mümkün. İşin aslı ise şu: Sardunya’nın dağlık bölgesi Barbagia’da bulunan bu kasabanın nüfusu o kadar büyük bir hızla düşüyor ki Ollolai hayalet kasabaya dönüşmek üzere.

ollolai1

CNN Travel’ın haberine göre 1 euro karşılığı satılığa çıkarılan evler, biraz harap ve terk edilmiş durumda. Bu halde 200 kadar ev olduğu ifade edilirken, satın alacak kişilerin de üç yıl içinde 25 bin dolarlık tadilat yapma şartını kabul etmesi gerekiyor. Doğal güzellikleri ve tarihi birikimiyle İtalya’nın daha çok bilinen lokasyonları kadar cazibeli olan Ollolai’de nüfus, son 50 yıl içinde 2.250’den 1.300’e düşmüş. Kasabadaki doğum oranı da son derece düşük.

ollolai3

Sardunya’nın tipik gri granit taşından yapılma eski evlerin satışı için onay veren ve 2017’de inanılmaz derecede rekabetçi fiyatlarla evleri pazara sunan Ollolai belediye başkanı Efisio Arbau, evlerin tadilattan geçmesinin yerel ekonomiye de katkı yapacağından emin. Arbau, Ollolai evleri için, dünyanın her yerinden 100’den fazla talep aldıklarını ifade ediyor.

Kaynak: http://www.ceyms.com/sardunya-adasinda-1-euroya-satilik-evler/

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın