İtalyanların Şans Boynuzu

corno-napoletano-e1457552859813-768x1024

Başta Napolililer olmak üzere bütün İtalyanların şans getirdiğine ve olumsuzlukları kovduğuna inandıkları bir batıl inanç simgesi bu objelere “corno” yani boynuz deniyor. Şans getiren boynuz, corno portafortuna. Napolililer ise curniciello diyor.Bizde nasıl fala inanma, falsız kalma derler, ben de böyle objelerin enerjisine inanırım. Evimin girişine nazar boncuğu, seramik el yapımı üzerinde felicità yazan meleğim ve kendi elimle yazıp minik bir çerçeveye koyduğum dua ile aynı duvara Napoli’den aldığım bu küçük kırmızı boynuzları da astım. Hani almayanı dövüyorlar derler ya, aynı o hesap Napoli’ye gidip de bu kırmızı boynuzları farketmemeniz mümkün değil. Anahtarlığından, kolye ucuna, miniğinden devine çeşit çeşit corno bütün tezgah ve hediyelik eşyacıları süslüyor. Bunlar nedir diye sorduğunuzda klişe cevaplar alıyorsunuz. Bununla yetinmedim tabi ki, Napolililerin deyimiyle curniciellonun ne anlama geldiğini ve  tarihini biraz araştırdım. Hiç sıkıcı değil, okumaya devam.

Konuya başlamadan İtalyanca öğrenen ve bilen takipçilerimiz için bir atasözünün İtalyancasını paylaşmak istiyorum. Bizdeki “Fala inanma, falsız kalma” sözünün bir versiyonu:

” Essere superstiziosi è da ignoranti, ma non esserlo porta male”

Batıl inançlı olmak cahil işidir ama olmamak kötülük getirir.

İnanışa göre şans boynuzunun tarihi taa milattan öncesi antik çağlara dayanır. Eskiden beri boynuz güç simgesi olarak kullanılmıştır. Büyük boynuzlu hayvanların hep daha güçlü olduğu bilinir ve bu hayvanların boynuzları aksesuar olarak, güç göstergesi olarak kullanılır. Alessandro Magno döneminde (Büyük İskender) lider komutanlar bu boynuzları başlarına şapkalarına takarmış yine güç göstergesi olarak. Diğer yandan evlerinin girişine asarlarmış bereket ve verimlilik getirsin diye. Bu yüzden hamile kadınlara ve hamile kalmak isteyenlere hediye edilirmiş genelde.

Corno’nun şans getirmesi için mutlaka elde yapılması gerekir diyor bir kaynak. Ve rengi kırmızı olmalıdır. Kırmızı canlılıktır, güçtür. Elde yapılması da yaratıcı gücü temsil eder.

Başka bir kaynakta ise mutlaka hediye gelmelidir diyor. Satın alınan corno’dan şans beklemeyin diyor. Ben satın aldım ama olsun 🙂 İnanmak bedava!

italyada hakkında

italyada.net İtalya'da Eğitim alanında hizmet veren Vera Eğitim Danışmanlık'ın bloğudur. Bu blogta sadece İtalya'daki okulların duyurularını değil, İtalya'ya yaptığımız seyahatler, İtalyan edebiyatçılarından eserler, İtalyan modası ve İtalya'ya dair birçok haber bulacaksınız.
Bu yazı İtalya'da Eğitim, İtalya'da Gezi ve Seyahat, İtalyan Kültürü, İtalyanca kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın